Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da očekuje da će u novembru, kada Savjetu bezbjednosti UN bude predsjedavala Kina, pitanje Kosova i Metohije biti stavljeno na dnevni red tog tijela.
"U novembru je predsjedavajuća Kina i to ćemo staviti na dnevni red. Postoji mogućnost da se neke zemlje usprotive tome, ali onda bi išlo proceduralno glasanje koje nikome ne ide u prilog, jer otvara mogućnost da se glasa o svakoj temi da li će biti na dnevnom redu", rekao je Dačić za TV "Pink", podsjećajući da aktuelna predsjedavajuća Velika Britanija ovo pitanje nije stavila na dnevni red.
On je izrazio nadu da će u novembru biti održana sjednica na kojoj će se naći tromjesečni izvještaj generalnog sekretara UN o Kosmetu.
Dačić je rekao da očekuje da do kraja godine bude i formalno riješeno pitanje da li je jedan broj zemalja priznao samoproglašeno Kosovo, kao i da taj broj padne ispod 100, te dodao da je Priština u velikoj defanzivi, jer nema više koga da "juri", a najveći dio razgovora obavlja sa zemljama koje su već priznale Kosovo.
On je napomenuo da je tokom nedavnog zasjedanja Generalne skupštine UN imao 101 sastanak za predstavnicima zemalja članica UN, kao i da je saznao od nekih, kao što je Samoa, da su bili obmanuti kada im je traženo da priznaju pojedine zemlje.
Dačić kaže da je od predstavnika Ugande saznao da nemaju papir da su priznali samoproglašeno Kosovo, a da je predsjednik te zemlje rekao da će priznati Kosovo kada to učini i predsjednik Rusije Vladimir Putin.
Govoreći o situaciji na Kosmetu, Dačić je naveo da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ukinuo vojnu gotovost u zemlji, jer je smanjena neposredna opasnost u vezi sa događajima Gazivodama, na sjeveru pokrajine.
On kaže da "zamrznuti konflikt" donosi dvije dugoročne opasnosti - od "blic kriga" Prištine na sjever Kosova i da Zapad vještački forsira iznutra određene političke snage u Srbiji da se odustane od Kosova, "jer koči ekonomski napredak i evropske integracije".
"Opasnost je da Priština u blic krigu, po hrvatskom scenariju, to uradi uz podršku međunarodne zajednice koja može da ne reaguje. Ako Srbija bude intervenisala da brani Srbe na Kosmetu, to znači sukob sa Kforom, odnosno NATO-om, što znači da taj sukob može da se proširi. Ako do njega dođe, pitanje je na koga Srbija može da računa, da li to znači naše obraćanje Rusiji da pomogne u toj krizi", rekao je Dačić.
On smatra da pitanje Kosova nije moguće rješavati bez Rusije i da su Beogradu glavna podrška Rusija i Kina koje neće priznavati nikakve jednostrane poteze sve dok se ne dogovore Beograd i Priština.
Govoreći o Sudu za zločine OVK, Dačić je ponovio da postoji "potreba za praznim ćelijama" u Ševeningenu, u Hagu, te da se iz toga izvlači zaključak da će početi da radi Sud za OVK.
"Te potrebe mogu da budu za tri pitanja - Ruanda, bivša Jugoslavija, mada ne znam koga imaju da sude i zatvaraju, jer nema više optužnica, i treće je OVK. Treba im celi sprat, odnosno 12 ćelija. Iz toga izvlačimo zaključak da će, hvala Bogu, konačno da počne da radi taj sud protiv zločina OVK", rekao je Dačić.
Kada je riječ o predstojećoj posjeti generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga Beogradu, Dačić kaže da neće biti nikakvih razgovora o članstvu Srbije u NATO-u i da Stoltenberg veoma dobro razumije poziciju Srbije.
"Jens je dobar čovek. Oni bi verovatno svi voleli da budemo član NATO-a, ali naša državna pozicija je jasna - ne želimo da budemo članovi nijednog vojnog saveza, a to znači ni NATO-a. Ta neutralna pozicija za nas ostaje i dalje", istakao je Dačić.
On je podsjetio da Srbija želi da razvija oblike saradnje koji su joj u interesu i sa NATO-om i ODKB i drugim vojnim savezima koji postoje.