Oštra reakcija Rusije

Moskva: Rasformirati kosovsko-albanske oružane formacije

  • 14.12.2018. 17:06

Međunarodne snage na Kosovu i Metohiji, prije svega Unmik i Kfor, u skladu sa mandatima koje im daje Rezolucija 1244 Savjeta bezbjednosti UN, imaju obavezu da hitno učine sve da bude izvršena demilitarizacija i rasformirane oružane "kosovsko-albanske formacije", saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Odluka o transformisanju Kosovskih bezbjednosnih snaga (KBS) u "punopravnu kosovsku armiju" predstavlja korak kojim se grubo narušava Rezolucija 1244 Savjeta bezbjednosti UN s ciljem ozbiljnog narušavanja situacije na Balkanu i stvaranja rizika od obnavljanja oružanog sukoba u tom regionu, navodi se u saopštenju. 

U ruskom Ministarstvu spoljnih poslova ističu da su začuđeni retorikom niza političara iz SAD i EU, te generala NATO-a, koji pokušavaju da ubijede sebe i druge da odluka Prištine ne mijenja suštinu KBS-a, objavio je "Sputnjik". 

"Riječ je o dvostrukom povećanju njihove brojnosti, formiranju rezervnih snaga, a glavna stvar je promjena suštine snaga koje su do nedavno imale funkciju civilne odbrane. Uz podršku SAD i niza zemalja NATO-a već se vodi pojačana priprema kosovsko-albanske vojske, povećava se isporuka oružja i tehnike na Kosovo", navode iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije. 

U saopštenju se napominje da zapadne prijestonice i Brisel ignorišu konstruktivnu i odgovornu politiku Beograda, usmjerenu na traženje kompromisa i smanjenje napetosti. 

Ističe se da se rukovodstvo Srbije uzdržalo od usvajanja mjera kojima bi se odgovorilo na to što je Priština u novembru uvela stoodstotne carine na robu iz Srbije i BiH, koja je praktično usmjerena na stvaranje katastrofalnih uslova za Srbe na Kosmetu i nastavljanje etničkog čišćenja nealbanskog stanovništva. 

"Kosovski `premijer` Ramuš Haradinaj, koji po nalogu SAD vodi politiku zaoštravanja krize sistematski prijeteći da će nasilje i rat na Balkanu biti obnovljeni, predstavlja oličenje neodrživosti zapadne propagandne koncepcije koja aktivno nameće stvaranje kosovske `državnosti`", navodi se u saopštenju. 

Iz Ministarstva naglašavaju da samoproglašeno Kosovo, očigledno, sve više postaje tačka nestabilnosti i izvor konfliktnog potencijala u regionu, a da je posrednička uloga EU u dijalogu Beograda i Prištine propala. 

Skupština samoproglašenog Kosova usvojila je danas set od tri zakona kojima se omogućava transformacija Kosovskih bezbjednosnih snaga u takozvanu vojsku samoproglašenog Kosova.

Тагови: