Послије потреса у Грчкој

''Могућ цунами на Јадрану, Србији пријети јак земљотрес'': Сеизмолог о најгорем сценарију

  • Извор: Блиц
  • 05.02.2025. 08:39

Тло у Грчкој се не смирује. За три дана десило се чак 550 потреса у овој земљи, међу грађанима влада паника, свуда су гужве јер народ покушава да што прије напусти Санторини.

Сеизмолог Ана Младеновић сматра да је балканско-медитеранско подручје најактивније је по питању земљотреса.

"Уопште није изненађујуће јер гледано у овом медитеранском подручју, балканском медитеранском подручју, оно је заправо најактивније. Тако да није за нас изненађење да се догађају тамо земљотреси", каже Ана Младеновић

Страшне слике из Грчке: Људи иза жице, покушавају да побјегну

Страшне слике из Грчке: Људи иза жице, покушавају да побјегну

Оно што јесте мало чудно, додаје сеизмолог, је то што се толико много земљотреса практично исте магнитуде догађа у посљедње вријеме.

"Та учесталост земљотреса исте магнитуде је чудна јер обично оно што смо ми навикли је да када се деси јачи земљотрес, онда иду за њим ти накнадни удари који су слабији. А ово је као да се све вријеме активирају ти раседи који су већ активни, активирају се исте површине раседа, иста количине стијена се креће по њима и онда се то тресе. То је мало необично", прича Младеновићева.

Она је кроз мапу приказала кретање земљотреса и свих активних раседа.

Грчка и даље подрхтава: Све јаче и јаче

Грчка и даље подрхтава: Све јаче и јаче

"Све ове црне линије које се овде налазе, то су линије које нам показују неке активне раседе, односно зоне кроз које се крећу ти блокови стијена. И свуда гдје постоје те линије, ми заправо можемо да очекујемо земљотрес. Те линије се простиру практично преко цијеле ове зоне, онда иду преко Турске, опет се спајају ту, тако да, доста је компликовано то подручје и има доста тих прекида, тих раседа дуж којих се врши кретање и зато и има доста земљотреса", објаснила је Ана Младеновић.


На питање да ли постоји узрочно-посљедична веза између вулкана и земљотреса, Младеновићева одговара:

"Постоји узрочно-посљедична веза, али она није баш тако директна као што би, рецимо, на неким другим подручјима. Ако узмемо Хаваје као примјер, онда тамо можемо да кажемо да, ако се дешавају земљотреси често, то значи да ће можда магма да крене. Међутим, тамо се стално ствара магма и онда она практично чека негдје да се покрене. Проблем овдје је што ми сматрамо да највјероватније не постоји сад магма која једва чека да изађе на површину, него треба да се створе услови прво да та магма настане, па тек онда да изађе. Тако да не бих рекла да је то баш тако директно везано да то што се сада дешава са земљотресима значи и да би могао да се активира и вулкан", истакла је Ана Младеновић.

Ана Младеновић додаје да није немогуће за очекивати да ће доћи до јачег земљотреса.

''Сеизмичка олуја'' ударила Грчку: 555 земљотреса

''Сеизмичка олуја'' ударила Грчку: 555 земљотреса

"Није немогуће. Ја не могу сада да тврдим, пошто нисам стручњак за ово подручје, бавим се земљотресима овдје на Балкану, па је механизам мало другачији, али није немогуће да су ово заправо оно што ми називамо у сеизмологији, претходни удари, односно земљотреси који претходе неком јачем земљотресу. Није немогуће, али опет то нико не може да вам каже сигурно", рекла је Младеновићева.

Младеновићева је истакла и да постоји могућност да дође до цунамија у Јадранском мору.

"Цунами може да се деси. Чак постоје истраживања која су показивала да су се на Јадранском мору дешавали цунамији када су се неки земљотреси догађали. Али да би се догодио цунами треба да буду испуњена више фактора. Један је тај да када се деси земљотрес, онда кретање оног блока који је испод морског дна, треба да буде наниже. И онда када се тај блок практично помјери, онда та количина воде почне да се повлачи и попуњава тај простор који настане због спуштања блока и онда се после као велики талас враћа. То је оно што смо видјели у Јапану, Индонезији и слично. Међутим, за тако нешто је потребно и да постоји велика количина воде. Зато је у океанима, у Тихом океану, то много више очекивано него на овом подручју. Није немогуће да буде цунами, али ја сумњам да може да буде онако велики ", сматра Ана Младеновић.

Земљотреси најавили ерупцију? Човјечанство страхује од грчког вулкана

Земљотреси најавили ерупцију? Човјечанство страхује од грчког вулкана

Судећи према црвеним и црним линијама које на мапи овог сеизмолога означавају смјер кретања потреса, могућ је и сценарио да се земљотреси прошире.

"Све ове линије заправо могу да се активирају. Дакле, та енергија која се ослободи дешавањем једног земљотреса онда се шири радијално око тог простора гдје се дешава. Ти земљотреси могу да стигну и у наше крајеве, али док дође до нас, енергија се већ распореди на другим мјестима, тако да ја не очекујем да ће то код нас сада да изазове неки земљотрес", рекла је Ана Младеновић.

Много је већа вјероватноћа, додаје, да Турска осјети јаче потресе.

Шта ако Трамп буде убијен: Наређено да их униште

Шта ако Трамп буде убијен: Наређено да их униште

"Тамо је много већа вјероватноћа да ови земљотреси са Санторинија могу да узрокују и неке земљотресе у Турској. Много већа вјероватноћа него код нас", истакла је она.

Појавила се пукотина на тектонској плочи на граници са Турском. Тло се поново уздиже и помјера.

"То је нормална ствар. Када се дешава кретање, онда ако је то кретање мало већих размјера и близу је хипоцентра земљотреса, онда само тло практично пукне и то кретање дође од расада до дубине од неких 7-8 километара гдје се сада дешавају земљотреси, само изађе та пукотина на површини", закључила Ана Младеновић.

Сеизмолози иначе већ неко вријеме упозоравају да постоји велика могућност да Србију погоди и земљотрес јачине 5 степени по Рихтеровој скали и наводе да ће се то десити у наредних 10 година.

Сеизмолог Ана Младеновић недавно је изјавила да се очекује земљотрес магнитуде око 5 степени у Србији и то у подручју Шумадије, које и важи за најтрусније код нас. То би могло да се деси у наредних десетак година.

"Оно што смо много пута говорили до сад је да нас очекујем неки земљотрес који би имао магнитуду око 5 степени и њега и даље очекујемо, само не знамо када, али десиће се негдје у Шумадијском дијелу највјероватније", рекла је раније Младеновић и додала да је ова тврдња заснована на геолошким истраживањима, али и статистици и броју деценија који је прошао од претходног удара у том дијелу Србије.

Младеновић је објаснила да, када је у питању Србија, ово су најтруснија подручја:

Копаоник,

долина западне Мораве,

долина Велике Мораве,

Краљево,

Трстеник,

Крушевац,

навише ка планини Рудник,

Ваљево,

Лазарево,

Мионица и

евентуално Свилајнац и Параћин.

Објашњава да у Србији не може да буде јачих земљотреса од 6 степени по Рихтеровој скали зато што је далеко од мјеста гдје се генерише тектонски напон.

Ана Младеновић је истакла и да, када је у питању Београд, сама територија престонице није трусна.

"Најближа сеизмичка подручја су Мионица, Лазаревац, Ваљево, то је на неких стотинак километара од Београда и ту може да се деси земљотрес отприлике ове магнитуде као што је био у Румунији", каже Младеновић.

(Блиц)

Пратите нас и путем Вибера

  • 10:15 Ловачки савети

    ТВ серијал "Ловачки савети" се бави саветима за ловце и оне који би то да постану.

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (12+)

    ''Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    ''Серија 'Мућке' легендарна је британска комична серија у режији Џона Саливана, која је од 1981. до 1991. године доживјела седам сезона и неколико посебних издања.