КФОР је потврдио да је Приштина затражила овлашћење да се тзв. косовским безбједносним снагама омогући да оду на сјевер АП КиМ, односно за "потенцијално" распоређивање у "погођеном подручју" након експлозије у којој је оштећен канал Ибар-Лепенац, али је тај захтјев одбијен.
На сјеверу Косова и Метохије појачано је присуство тзв. косовске полиције.
"У складу са обавезом из 2013. године потписаном између институција на Косову и НАТО-а, институције на Косову су затражиле овлашћење од команданта КФОР-а за потенцијално распоређивање јединица КБС-а у погођеном подручју на сјеверу Косова. Командант КФОР-а није дао такво овлашћење, на основу његове безбједносне процјене и акција које је КФОР већ предузео“, истакнуто је у одговору.
У одговору се подсјећа и на јучерашње наводе те мисије да је КФОР распоредио јединице да обезбиједе подручје у Зубином Потоку гдје је оштећен канал Ибар-Лепенац.
Додаје се да командант КФОР-а остаје у контакту са свим својим колегама, што укључује и контакте са представницима привремених приштинских институција и безбједносних организација.
Суд у Приштини одредио је мјесец дана притвора Драгиши Вићентијевићу из села Превлак код Зубиног Потока. Адвокат Дејан Васић, бранилац Душана Милановића, очекује да ће његов брањеник бити пуштен, имајући у виду да специјално тужилаштво до сада није затражило да му се одреди судски притвор.
Предсједник Србије Александар Вучић обратио се јуче јавности поводом инцидента у Зубином Потоку.
"У петак се догодио покушај великог хибридног напада на нашу земљу, они су у првом таласу оптужили Београд и Србију да стоје иза експлозије код Зубиног Потока, а Београд и Србија немају никакве везе са тим догађајима“, рекао је Вучић, преноси РТС.