Посебно одјељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду формирало је предмет и обратило се Министарству правде САД за достављање потребних обавјештења поводом сумњи које су на рачун УСАИД-а у претходном периоду изнијели највиши државни званичници САД у вези са злоупотребом средстава, могућем прању новца и ненамјенском трошењу средстава америчких пореских обвезника у Србији.
У тим изјавама поменуте су невладине организације, као и уговарачи из САД, који су добијали пројекте у Србији.
Међу онима који су изнијели сумње у вези са радом УСАИД-а (Агенција САД за међународни развој) су предсједник САД Доналд Трамп, Државни секретар САД Марко Рубио, портпарол Бијеле куће Каролина Левит, затим Одсјек за ефикасност владе САД на челу са Илон Маском, као и директор Федералног истражног бироа Кеш Пател.
Главни јавни тужилац ВЈТ у Београду Ненад Стефановић прецизирао је да је замолница Министарству правде САД упућена путем међународне правне помоћи у кривичним стварима преко Министарства правде Србије.
Разлог за обраћање, према ријечима Стефановића, јесте чињеница да додјела и трошење средстава УСАИД нису аутоматски доступни тужилаштву, већ према правилима која је та организација сама установила, УСАИД сам одлучује које ће податке доставити тужилаштву и то тек пошто тужилаштво докаже УСАИД-у да постоје конкретне сумње о неправилностима и прању новца.
Обраћање ресорном министарству у САД услиједило је поводом предистражног поступка који је Посебно одјељење за сузбијање корупције покренуло у правцу утврђивања постојања елемената кривичног дјела Злоупотреба положаја одговорног лица и кривичног дјела Прање новца из Кривичног законика, против за сада непознатих лица, навео је Стефановић.
Истакао је да прекомјерна концентрација средстава на рачунима неколико невладиних организација или повезаних консултантских фирми у Србији уз нетранспарентан процес додјеле средстава само уском кругу невладиних организација и одсуство цјеловитих финансијских извјештаја указује на постојање основа сумње у законитост трошења средстава УСАИД-а.
Од Министарства правда САД конкретно се тражи помоћ ради прибављања доказа, достављања информација или евентуалних налаза вјештака, достављања финансијских, привредних или пословних евиденција, података од банака или других финансијских институција, те идентификовања или проналажења добити од криминала или других ствари које могу послужити као доказ у кривичном поступку у Републици Србији пред надлежним судом.
Истовремено, због озбиљности изнијетих оптужби, те ради провјере навода и прикупљања доказа у вези са сумњама у ненамјенско трошење средстава УСАИД, злоупотреби средстава и могућем прању новца од стране невладиних организација у Србији, Посебно одјељење за сузбијање корупције ВЈТ у Београду упутило је полицији захтјев за прикупљање потребних обавјештења у циљу утврђивања да ли постоје основи сумње да је неко лице извршило кривично дјело из надлежности овог одјељења, навео је главни јавни тужилац.
Наложено је да се за сада, како је рекао, од четири невладине организације изузме сва документација у вези са донацијама УСИАД-а, као и да се обаве разговори са одговорним лицима тих НВО на околност трошења средстава из донација, унапријед утврђених процедура трошења средстава УСАИД, као и да ли је постојала обавеза обавјештавања донатора о намјенском трошењу тих средстава и друго.
Полицији је наложено и да предузме друге радње и мјере на основу својих овлашћења те да достави извјештај тужилаштву, додао је Стефановић напомињући да је тим поводом полиција јутрос по налогу тужилаштва започела прикупљање обавјештења у вези са радом Центра за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА), Грађанских иницијатива, Центра за практичну политику и Траг фондације.
Такође, како је истакао, Посебно одјељење за сузбијање корупције ВЈТ у Београду упутило је захтјеве за прикупљање потребних обавјештења Народној банци Србије и Управи за спречавање прања новца, како би се провериле новчане трансакције поменутих невладиних организација.