Европска унија ће укинути мјере Приштини када државе чланице то одлуче, а не косовски политичари, изјавио је данас портпарол ЕУ Петер Стано коментаришући тврдње премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да је Приштина испунила захтјеве ЕУ за укидање казнених мјера.
Стано се на брифингу за новинаре осврнуо и на то што је прошло годину дана од усвајања Декларације о несталим особама, у оквиру дијалога, и навео да у овој фази нема вијести, нема напретка, а да ЕУ и даље очекује да ће моћи да види да обје стране напредују.
- То важи и уопштено за дијалог, а посебно за ово конкретно питање. Постигнуте споразуме морају да прате конкретне акције и није ЕУ та која није вољна или способна да предузме акције, већ су то стране - рекао је Стано.
Када је ријеч о укидању мјера Приштини, он је подсјетио да је ЕУ, када је увела мјере због "сталних кризних ситуација, једностраних одлука и ескалације односа" с Београдом, јасно ставила до знања да је ријеч о реверзибилним мјерама, које ће бити укинуте, када државе чланице ЕУ то одлуче.
- Када државе чланице одлуче, а не косовски политичари, да више нема разлога да ове мјере остану на снази, а то се до сада није десило - нагласио је Стано.
Он је додао да су расправе у току, да мјере још нису укинуте и да државе чланице настављају разговоре тим поводом.
- То су унутрашњи процеси. Изборе у четири општине (са српском већином) видјели смо као један од елемената који је довео до увођења мјера, али је на државама чланицама, у складу са закључцима Савјета за опште послове из децембра прошле године, да преиспитају ситуацију и да онда заједно са европским институцијама одлуче да ли да укину мјере или не - рекао је Стано.
Нагласио је и да је ЕУ увела мјере Приштини не због једне ствари, већ низа "питања, корака, одлука и елемената који су навели ЕУ да се одлучи на тај веома тежак корак - пренио је Танјуг.
Он је објаснио да се не ради о томе шта је урађено по једном питању како би се укинуле мјере нити је "једна мјера уведена због једне ствари због негативног развоја догађаја".
- Ријеч је о цјелокупној ситуацији. Желимо да видимо да се цјелокупна ситуација ријеши. Обје стране имају задатке да то остваре, али у случају Косова, представници Косова су врло јасно и више пута обавјештени шта су очекивања ЕУ. Избори су били један од елемената. Можемо да гледамо на који начин су избори организовани у другом покушају и шта је навело српске политичке странке да бојкотују ово друго понављање избора - навео је Стано.
Он је нагласио да су мјере уведене Приштини из одређених разлога и да, када државе чланице одлуче да за то више нема разлога, оне ће донијети одлуку и о укидању мера, "постепено или у потпуности".
- Али то није повезано само са једним инцидентом или једним догађајем - напоменуо је Стано.