Коров Хераклеум сосновски (Heracleum sosnowsky) шири се Србијом. Иако изгледа као висока, раскошна биљка, може да изазове тешке алергијске реакције и опекотине. Како јој стати на пут и на који начин се заштитити ако дођемо у контакт са њом?
Биљка Хераклеум сосновски, иако изгледа као украсна, заправо је веома опасна. Поријеклом из Азије, претпоставља се да је стигла воденим путем преко Румуније, па се проширила на дијелове Београда. У контакт са том непознатом биљком, грађани кажу, не би долазили, пише Курир.
"Бијели цвјетови који личе на штит, виђамо их по нашим ливадама, ово је то само зна да буде од 3 до 5 метара високо, наравно не овако док су младе биљке. Проблем је у томе што она баца велику количину сјемена и лако се шири. Незгодно је и мјесто гдје се појавила уствари оно је чак и логично, вјероватно из Румуније је ријеком Тамишом једноставно дошла ту. Тако да оно уствари зашто је неопходно хитно сузбити, јер ако она почне да баца сјеме једноставно ми ћемо цијелу лијеву обалу Дунава низводно од Београда имати заражено тиме“, каже Младен Николић, биохемичар.
Након што је мапирана област око Дунава, започето је механичко уклањање. У првој фази уништено је већина корова, али су рубне зоне, као што је област у Ковилову, и даље критичне. Због тога се акције настављају.
"Кажу да је врло опасна по здравље човјека. Ако пролазите поред те парцеле, може да се деси да вам дисајни путеви настрадају, а ако додирнете биљку добићете страшне пликове. Савјетујем грађане да избјегавају кретање“, каже Зоран Јовановић из Удружења грађана Еко Панчевачки рит.
Упркос интервенцијама, биљка и даље представља опасност - и за природу, и за човјека. Зато је борба против те инвазивне врсте, борба коју ћемо водити годинама, кажу стручњаци и закључују да не треба да долазимо у контакт са непознатим биљним врстама.