Vlada Republike Srpske danas je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o koncesijama radi potpunijeg i preciznijeg propisivanja pojedinih odredaba tog akta i lakšeg tumačenja i njegove primjene u praksi.
Najznačajnije razlike između nacrta i prijedloga ovog akta, koje su rezultat skupštinske rasprave, ogledaju se u tome da se, osim već propisanih, i solarna postrojenja sa foto-naponskim ćelijama na zemlji, instalisane snage do 250 kilovata, izuzimaju iz predmeta koncesije, odnosno, koncesionog odnosa, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Uz navedeno, dopunjena je odredba kojom se, između ostalog, uređuje namjena sredstava prikupljenih od koncesione naknade, a predstavlja prihod budžeta jedinice lokalne samouprave, na način da se ta sredstva mogu koristiti i za druge potrebe lokalnog razvoja, te ostale troškove neophodne za funkcionisanje jedinice lokalne samouprave, a ne ugrožavajući definisana ograničenja.
"Naime, sredstva od koncesionih naknada ne mogu se koristiti za plate i druga lična primanja zaposlenih u administrativnoj službi, funkcionera i odbornika u jedinicama lokalne samouprave, niti za plate i druga lična primanja korisnika budžeta jedinice lokalne samouprave - navedeno je iz Vlade.
PRIЈEDLOG ZAKONA O IZMЈENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPRAVLjANjU OTPADOM
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom kojima se preciziraju dužnosti jedinica lokalne samouprave, naročito za pitanja razvoja sistema odvojenog sakupljanja otpada.
Odgovornosti i obaveze u upravljanju otpadom dodatno su uređene preciziranjem odredaba koje se odnose na proizvođače proizvoda, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
"Proizvođač proizvoda treba da koristi tehnologije i razvija proizvodnju racionalnim korišćenjem prirodnih resursa, da podstiče ponovno korišćenje i reciklažu proizvoda i promoviše ekološki održivo upravljanje prirodnim resursima", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da proizvođač u najvećoj mogućoj mjeri uvodi i koristi povratnu ambalažu koja smanjuje opterećivanje životne sredine otpadom u odnosu na ambalažu za jednokratnu upotrebu.
Proizvođač je odgovoran za stavljanje na tržište proizvoda i ambalaže koji sadrže materijale i opasne supstance u količinama i koncentracijama koje bi mogle nepovoljno uticati na zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Vlada Republike Srpske utvrdila je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine zbog potrebe dodatnog usklađivanja odredaba ovog zakona sa izvorima prava EU kojim se uređuje ova oblast.
Propisano je uspostavljanje jedinstvenog informacionog sistema zaštite životne sredine Republike Srpske, koji će voditi Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.
Predloženim izmjenama i dopunama Zakona biće omogućeno uspostavljanje efikasnijeg sistema zaštite životne sredine na teritoriji Srpske.
ZA NERAZVIJENE I IZRAZITO NERAZVIJENE OPŠTINE 750.000 KM
Vlada Republike Srpske donijela je danas odluku o isplati akontacije od 750.000 KM nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave.
Po 21.428 KM raspoređuje se nerazvijenim opštinama Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, LJubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovac, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Uplate od po 21.428 KM dobiće i izrazito nerazvijene opštine Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, zatim Jezero, Kalinovik, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo i Čajniče, dok će Šekovićima biti prebačena 21.431 KM.
Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o raspodjeli sredstava granta za zaštitu potrošača za prošlu godinu, te je u okviru prošlogodišnjeg budžeta obezbijedila namjenskih 100.000 KM za promovisanje i unapređenje zaštite prava potrošača podsticanjem rada udruženja za zaštitu potrošača.
Za sufinansiranje materijalnih troškova udruženjima za zaštitu potrošača u tri dijela je isplaćeno ukupno 53.000 KM.
Udruženju građana "Don" iz Prijedora isplaćeno je 8.400 KM, Udruženju potrošača "Zvono" iz Bijeljine 6.200 KM, a Udruženju građana "CAM" iz Šekovića 5.500 KM.
Po 4.900 KM uplaćeno je Udruženju građana "Oaza" iz Trebinja, Udruženju građana "Topeer" iz Doboja, te Udruženju potrošača "Reakcija" i Udruženju građana "Pokret potrošača" iz Banjaluke.
Udruženje građana "ŽIR" iz Istočnog Sarajeva dobilo je 4.700 KM, Udruženje "Priroda" iz Bratunca 4.400 KM i Udruženje građana "Žuti kišobran" iz Gradiške 4.200 KM.
S ciljem realizacije odluke Vlade Republike Srpske, u dijelu koja se odnosi na raspodjelu sredstava granta za finansiranje projekata, Ministarstvo trgovine i turizma je raspisalo konkurs za dodjelu sredstava granta iz oblasti zaštite potrošača u okvirnom iznosu od 47.000 KM.
Nakon ovog konkursa zaključeno je sedam ugovora o finansiranju projekata sa udruženjima "Don" u vrijednosti 10.200 KM, "Zvono" 9.985 KM, "Cam" 7.015 KM, "Reakcija" 5.800 KM, "Oaza" 5.200 KM, "Žir" 4.800 KM i "Topeer" u vrijednosti 4.000 KM.
Vlada Republike Srpske usvojila je i Informaciju o stanju u Javnoj ustanovi Ergela "Vučijak" iz Prnjavora i prijedlog mjera za poboljšanje stanja.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo finansija zaduženi su da sagledaju mogućnost obezbjeđenja potrebnih 300.000 KM za rekonstrukciju i adaptaciju štalskih objekata u ovoj ergeli u ovoj godini.
Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove zadužena je da prioritetno sprovede postupak upisa prava svojine na nekretninama na Ergelu "Vučijak".
Vlada Republike Srpske upoznala se o osnovama plana poslovanja Bosanskohercegovačke željezničke javne korporacije za ovu godinu.
Vlada je zadužila Ministarstvo saobraćaja i veza da sa Ministarstvom prometa i komunikacija Federacije BiH /FBiH/ pokrene proceduru preispitivanja Sporazuma o osnivanju Bosanskohercegovačke željezničke javne korporacije zaključenog između Republike Srpske i FBiH radi redefinisanja člana tri, a posebno nadležnosti, finansiranje i izvještavanje.