BIJELJINA - Služenjem parastosa danas je na groblju Pučile u Bijeljini počelo obilježavanje 29 godina od zločina nad pripadnicima JNA u Tuzlanskoj koloni kada su muslimanske snage ubile 54 vojnika, a 44 ranila.
Parastosu koji služi lokalno sveštenstvo prisustvuju predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić, kao i predstavnci gradskih vlasti, te organizacija i udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković danas je, povodom 29 godina od zločina nad pripadnicima JNA u Tuzlanskoj koloni, položio vijenac kod spomen-kosturnice na groblju Pučile u Bijeljini.
Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić položio je cvijeće i odao poštu za 54 pripadnika JNA koje su ubile muslimanske snage 15. maja 1992. godine u Tuzli.
Cvijeće su položile i delegacije grada Bijeljina na čelu sa gradonačelnikom LJubišom Petrovićem, kao i gradske Boračke organizacije na čelu sa predsjednikom Miodragom Stevanovićem.
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, у Бијељини, положио вијенац на Спомен костурницу и присуствовао обиљежавању 29 година од страдања припадника ЈНА у Тузли - Тузланска колона. pic.twitter.com/gFnJOokfpC
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) May 15, 2021
Počast pripadnicima JNA koje su muslimanske snage ubile u Tuzlanskoj koloni prije 29 godina odale su i brojne delegacije organizacija i udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska /puka, kao i oni koji su preživjeli ovaj zločin.
Predstavnici brojnih gradski odbora političkih partija prisustvovali su pomenu na Pučilama i odali poštu zvjerski ubijenim golobradim mladićima u Tuzli.
Preživjeli učesnici Tuzlanske kolone ističu da je sramno što je pravosuđe u BiH 2009. godine obustavilo postupak zbog, navodnog, nedostatka materijalno-tehničkih dokaza o ovom zločinu.
Oni naglašavaju da je 15. maj dan nezapamćenog stradanja golobradih vojnika JNA, te da je sramno da Tuzla danas taj datum slavi kao svoj dan.
Borci i preživjeli učesnici kolone ukazuju da Tuzla praktično slavi zločin koji je počinjen nad nedužnim mladim pripadnicima JNA koji su se povlačili iz grada prema ranijem dogovoru, te ističu da je taj napad rezultirao progonom više od 80.000 Srba iz regije.
Za zločin nad 54 vojinka JNA ni nakon 29 godina niko nije odgovarao - nisu kažnjeni počinioci, niti nalogodavci.
Muslimanske snage napale su 15. maja 1992. godine kolonu JNA u Tuzli koja je, na osnovu prethodno postignutog dogovora, trebalo da napusti tuzlansku kasarnu. Tada su ubijena 54 vojnika, a 44 su ranjena.
Napad na 92. motorizovanu brigadu JNA, koja se u dogovoru sa vlastima Tuzle mirno povlačila iz kasarne "Husinska buna", izvršen je iz zasjede.
Tuzlansku kolonu, u kojoj je bilo 600 vojnika i njihovih starješina, te 200 motornih vozila, napali su pripadnici muslimanskog MUP-a i Teritorijalne odbrane, te "Zelenih beretki".