Šef Predstavništva Srpske u Grčkoj Јelena Јovanović rekla je Srni da je privredna razmjena Grčke i Republike Srpske zabilježila rast iako je prošla godina bila veliki izazov za ekonomiju, a sa izgradnjom auto-puta Beograd-Sarajevo i aerodroma u Trebinju postoji nada u veća ulaganja grčkih privrednika.
"Rast je zabilježen posebno u sektoru električne energije, a kroz projekte planirane u narednom periodu sigurni smo da će taj trend biti nastavljen", navela je Јovanovićeva.
Ona je istakla da će Predstavništvo radi pružanja što boljeg predstavljanja institucija, organizacija i kompanija iz Republike Srpske i ove godine organizovati i dati podršku učešću na privrednim i kulturnim manifestacijama.
"Ove godine smo stupili u kontakt sa velikim brojem privrednih komora u Grčkoj, gdje je putem onlajn platformi predstavljen investicioni potencijal Republike Srpske", rekla je Јovanovićeva.
Ona je dodala da je sa organizacijom "Enterprajs Gris", koja predstavlja zvaničnu agenciju Vlade Grčke, pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljnih poslova, zaduženu za promociju investicionih potencijala Grčke i za unapređivanje privredne saradnje sa zemljama u regionu i šire, dogovorena saradnja koja će biti usmjerena na organizovanje seminara i foruma o temi investicionih potencijala Grčke i Srpske, a sve u cilju ostvarivanja saradnje privrednika.
Besplatni časovi srpskog jezika za Grke
Јovanovićeva je istakla da je u cilju očuvanja i promocije srpskog jezika sa Gradom Solunom prošle godine potpisan sporazum o organizovanju besplatnih časova srpskog jezika za Grke, koji će se nastaviti i ove godine.
"Ovo predstavlja samo jedan dio aktivnosti Predstavništva, koje smo uprkos pandemiji virusa korona uspjeli da realizujemo i pokrenemo, sa ciljem da nas pandemija ne uspori, već da nam bude motivacija da pronalazimo inovativnije načine za ostvarivanje saradnje i promociju Republike Srpske", rekla je Јovanovićeva.
Prema njenim riječima, Predstavništvo je pokrenulo projekat u okviru kojeg će u saradnji sa Turističkom organizacijom Srpske omogućiti predstavnicima turističkih organizacija i ostalih turističkih subjekata iz Srpske da pohađaju besplatan kurs grčkog jezika, sa akcentom na terminologiju iz turizma.
"U isto vrijeme, u saradnji sa Guvernatom Centralne Makedonije, 10 predstavnika turističkih organizacija iz Grčke biće u prilici da pohađaju onlajn kurs srpskog jezika i kulture i na taj način, predstavnici turističkih organizacija, ne samo da će imati priliku da nauče osnove srpskog, odnosno grčkog jezika, nego će imati priliku da nauče nešto više o turističkim ponudama obje zemlje", rekla je Јovanovićeva.
Ovakav vid učenja jezika, dodala je ona, tokom pandemije se pokazao kao veoma koristan medij u obrazovanju i razvoju novih znanja, koji podstiče motivaciju i želju za daljim napretkom i usavršavanjem.
Turizam je naša poveznica
Јovanovićeva je napomenula da, iako je turizam jedna od privrednih grana koja je najviše pogođena pandemijom virusa korona, Predstavništvo nije prestalo da ulaže u promociju, jer turizam predstavlja jednu od najdinamičnijih i najperspektivnijih delatnosti i prioritetnu razvojnu granu i Srpske i Grčke.
"Pandemija jeste trenutno stopirala razmjenu turista, ali to ne reflektuje stvarnu sliku saradnje u oblasti turizma koja je do 2020. godine bila u konstantnom rastu", rekla je Јovanovićeva.
Ona je kao dobar primjer toga navela uspostavljanje avio-linija između Banjaluke i Atine, kao i Sarajeva i Atine 2019. godine, što je značajno doprinijelo razvoju turizma.
"Grčki turisti su te godine samo u Trebinju ostvarili 4.700 noćenja", rekla je Јovanovićeva.
Ona je napomenula da Predstavništvo kroz brojne projekte intenzivno radi na promociji domaćih turističkih potencijala sa akcentom na vjerski, adrenalinski i planinski turizam, pogotovu tokom pandemije, gdje će bliže destinacije postati jedan od prioritetnih faktora za putovanje van zemlje.
Јovanovićeva je istakla i da Grčka, uprkos svim izazovima, ima najveću ekonomiju na Balkanu, pa je samim tim jedan od važnijih regionalnih investitora.
"Iako kod nas trenutno radi 15 grčkih firmi, potencijala za jačanje saradnje ima, naročito u oblasti turizma, trgovine, građevinske industrije, energetike, drvne i papirne industrije i drugo", smatra Јovanovićeva.
Prepreka - nedovoljno razvijena putna i avio-mreža između Srpske i Grčke
Ona je rekla i da kao jedan od razloga koji dosta privrednika iz Grčke navodi kao prepreku za investiranje predstavlja nedovoljno razvijena putna i avio-mreža između Srpske i Grčke.
"Nadamo se da će se to promijeniti izgradnjom auto-puta Beograd-Sarajevo i izgradnjom aerodroma u Trebinju", rekla je Јovanovićeva.