Хрватска

Примијећени озбиљни проблеми на Пељешком мосту

  • 28.12.2024. 14:04

Почетком новембра, након што су на Пељешком мосту откривене пукотине, многи су реаговали с изненађењем, с обзиром на то да је мост стар свега двије године, а представља симбол хрватског националног поноса и постигнућа у архитектури и грађевинарству.

Изградњу моста обавила је кинеска фирма ЦРБЦ, која је активна и на другим инфраструктурним пројектима у Хрватској и региону.

Иако су из Хрватских цеста, као инвеститора и надлежног тијела за управљање мостом, одмах реаговали како би смирили ситуацију, чињеница је да пукотине на великим инфраструктурним објектима нису занемарив проблем.

Тужилаштво тврди: Нешићу новац остављан на паркингу, у кафанама...

Тужилаштво тврди: Нешићу новац остављан на паркингу, у кафанама...

Након што су се појавиле незваничне информације о ширини пукотина, "Форбс" је затражио од Хрватских цеста детаље о величини пукотина и информацијама о томе када су оне први пут примијећене.

Пељешки мост свечано је отворен 27. јула 2022. године, а из одговора Хрватских цеста може се закључити да су пукотине уочене већ раније. Према њиховим ријечима, стручни надзор је установио проблем са заштитним слојем бетона високе чврстине на пилонима, који је настао након уградње, а стање се континуирано прати. Међутим, из Хрватске цесте нису дали прецизан податак о тренутној величини пукотина.

“Појавом пукотина у заштитном слоју предвиђена функција заштите је компромитована и мора се утврдити разлог, те пронаћи начин санације како би се осигурао пројектом предвиђени вијек трајања уз услов исправног одржавања моста, а у шта спадају и редовни, главни, те ванредни прегледи и поправке”, одговорено је из Хрватских цеста.

Иако су испитивања потврдила да механичка отпорност моста није угрожена и да није дошло до продора агресивних материја, пукотине у заштитном слоју бетона указују на компромитацију заштитне функције, што ће захтијевати даљње истраживање и санацију како би се осигурао дугорочни вијек трајања моста.

Десиле се промјене: Ово су сада најбогатији људи у региону

Десиле се промјене: Ово су сада најбогатији људи у региону

На питање о ангажовању спољних стручњака, Хрватске цесте су потврдиле да су наручиле истражне радове од Завода за материјале Грађевинског факултета у Загребу, како би се утврдило стање пукотина и предложили одговарајући поступци санације. Такође, планира се додатно испитивање других пилона моста.

С обзиром на то да је Пељешки мост изградила кинеска фирма ЦРБЦ, која је укључена у друге инфраструктурне пројекте у Хрватској, поставило се питање јесу ли они обавијештени о пукотинама. Из Хрватских цеста су одговорили да су кинеској компанији доставили извјештај о спроведеним истражним радовима и анализама те захтјев за додатним испитивањима која би требала резултирати приједлогом за санацију.

Такође, наглашено је да уговор о грађењу предвиђа гарантни рок од десет година, који покрива квалитет изведених радова, што је дуже од уобичајеног гарантног рока од двије године у традиционалним уговорима.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: