Синоћ је у Загребу одржан највећи концерт у историји Хрватске, а у питању је наступ Марка Перковића Томпсона.
Марко Перковић Томпсон три сата је пјевао публици на загребачком Хиподрому. Организатори су саопштили да је на концерту било око 450.000 људи, што представља највећи музички скуп у историји ове земље.
Оваквим одазивом публике престигао је успјех Пола Макартнија, Мадоне, Тине Тарнер, Мајкла Џексона, Бијелог Дугмета…
Такође, овакав одазив многе је уплашио због усташтва у пјесмама и уздизању акција НДХ. Готово сваки његов концерт, а и многе пјесме, почињу реченицом ''За дом спремни'', како су се некада поздрављале усташе.
''Ми смо најбоља историја''
Томпсон је синоћњи концерт завршио овим ријечима:
''Дошао је тренутак када вам морамо рећи збогом. Хвала драгом Богу што је све овако. Ви млади, вама бих се посебно желио обратити. Ми смо најбоља историја. Створили смо и сачували хрватску државу. Толике генерације су хтјеле да је створе, нису успјеле, али ми смо успјели да је створимо и сачувамо. Али кад вас младе видим, ту младалачку снагу, поносан сам. Бојали смо се за вас када сте имали 5, 10 година, питали се шта ће бити са нашом дјецом, да ли ће вас ови вјетрови разнијети… Али нису, остали сте укоријењени у наше вриједности и то је оно што нас сада држи.''
''И зато ћу сада слободно рећи одавде – ви сте бољи, чвршћи и јачи од нас. Јер је Хрватска сада у правим рукама, у то сам сигуран. А ми старији сада можемо мирно умријети јер смо предали Хрватску у праве руке. Али наставите да будете будни, морате бити. Преузмите Хрватску потпуно, учините је поносном и лијепом као у сновима. Зато вам још једном пуно хвала и хвала драгом Богу, и хвала свим другим људима који су дошли из неколико европских земаља. Драги пријатељи, понесимо још једном ову лијепу успомену'', поручио је Томпсон са Хиподрома.
Томпсонове контроверзне нове пјесме
Новим нумерама које је недавно објавио Томпсон је поново потврдио репутацију најконтроверзнијег пјевача на хрватском, али и европском тлу.
Пјесма ''Олуја'' у мање од 24 сата од објаве заузела је сам врх хрватског трендинга на Јутјубу.
''Нека носи ова побједа сва имена наших дједова, исте снове ми смо сањали, исте зоре ми смо будили…'', пјева он о акцији коју је хрватска војска извела од 4. до 7. августа 1995. године, а у којој је убијено око 2.000 Срба, а више од 220.000 протјерано.
У спот је убачен и стари снимак ратног команданта Петог корпуса АРБиХ Атифа Дудаковића, који је осумњичен за ратне злочине над Србима и Бошњацима. Ријеч је о снимку са моста на реци Корани у Тржачкој Раштели гдје се генерал Дудаковић рукује са Маријаном Марековићем, генералом Прве гардијске бригаде која је била позната под називом ''Тигрови''.
''Гори небо, ударили Громови, гори земља, иду љути Пауци, Вукови, Термити, црни ХОСовци, Соколови, Пуме, Куне, Тигрови'', пјева Томпсон о војним и паравојним формацијама радикалних хрватских националиста, а цијели текст можете погледати овдје.
Како је писао Блиц, Дудаковић је 2018. године ухапшен због сумње да је починио ратне злочине над српским и бошњачким цивилима и ратним заробљеницима током 1994. и 1995. године. Тужилаштво Босне и Херцеговине подигло је оптужницу против њега и још 16 припадника Петог корпуса Армије БиХ, теретећи их за злочине против човјечности, укључујући убиства више од 300 особа, уништавање 38 православних храмова и прогоне цивила на подручју западне Крајине, у општинама Босански Петровац, Кључ, Босанска Крупа и Сански Мост. Суђење је у току, а Дудаковић се брани са слободе.
''Слике Блајбурга''
Друга пјесма којом је Томпсон почастио своју публику зове се ''Слике Блајбурга''. У овом покушају ревизије историје Томпсон је Блајбург представио као мјесто гдје су Хрвати ''бранили част и достојанство''. Контекст случаја Блајбург није узет у обзир, те се у тексту пјесме нигде не помиње да је у питању мјесто гдје су поражени припадници усташких јединица и домобрана, односно хиљаде војника и цивила повезаних са снагама Осовине – које су убијале Србе, Јевреје и Роме.
Међу онима који су побјегли у Блајбург били су и бивши чувари из Јасеновца, као и други усташки злочинци који су чинили звјерства над Србима, Јеврејима и Ромима. Надали су се да ће их Британци заштитити од освете југословенских партизана. Али Британци, који су жељели да буду у добрим односима са својим тадашњим савезником Титом, послали су ''избјеглице'' назад у Југославију.
''У име чијих то застава бјеше крвава представа, изручен је народ крвнику у руке, свијету пред очима'', пјева између осталог Томпсон, стављајући усташе који су починили стравичне злочине у контекст ''народа'', правећи тако од џелата жртве.
''Из мученичке крви ново сјеме ниче, деведесет прве године, и сад кости зову и свака јама кличе, а гробови муком говоре'', пјева он даље, опет починиоце усташких злочина називајући ''мученицима'' и алудирајући на рат који је почео у Хрватској 1991. године, када се у Хрватској ''повампирило'' усташтво под вођством предсједника Фрање Туђмана.
''Посвећена је жртвама Блајбурга и свима који су кроз историју дали своје животе за хрватску слободу и достојанство'', написао је Томпсон о својој пјесми у објави на Фејсбуку.
Томпсон је раније о овој пјесми написао: ''Наши су мртви наша повијест, а њихова душевна бесмртност, наше надахнуће. Зато су дом и Домовина дјелић вјечности за чију смо слободу спремни положити и властити живот. Једна од највећих трагедија у повијести хрватскога народа опјевана у Марковим ''Сликама Блајбурга'' није тек сјећање на прошлост прекривену прашином. Она је надахнуће и потицај садашњим и будућим нараштајима да чувају већ изборену слободу те продубљују и шире њезин простор.''
Ову пјесму објавио је 9. маја, на Дан побједе над фашизмом, односно Совјетског Савеза над Нацистичком Њемачком, преноси Нова.рс.