Которска Туристичка организација (ТО) у сарадњи са Службом за инспекцијске послове и Управом полиције почињу координисану акцију контроле објеката који пружају услуге смјештаја без потребне документације.
Начелник Службе за инспекцијске послове, Миро Анђелић, рекао је да ће сходно иницијативи ТО, служба, односно локални туристички инспектори, у сарадњи са другим државним органима, контролисати нелегално издавање смјештаја на територији општине, пише Радио Котор.
“Од данас ће почети појачане активности инспекцијског надзора у том смислу. Грађанима код којих се утврди прекршај који се односи на нелегално издавање смјештаја, биће превентивно указано да га региструју. У случајевима гдје се буде констатовао прекршај у већем обиму, одговорни ће бити прекршајно санкционисани сходно Закону о туризму”, најавио је Анђелић.
Он је додао да ће локална туристичка инспекција у наредном периоду обављати појачани надзор по питању тих активности како би се степен неправилности у потпуности смањио.
Анђелић је подсјетио да Служба за инспекцијске послове, у сарадњи са предузећем Комунално Котор и Морским добром, и ове године спроводи акцију Понта.
“Акција обухвата уклањање предмета са јавних површина и такозваних покретних привремених објеката у које спада плажни мобилијар. Сви предмети који буду остављени на јавним површинама без претходне пријаве и документације надлежном инспекцијском органу, уклониће Комунално предузеће и оставити их у магацину фирме”, објаснио је Анђелић.
Он је казао да ће особе које се буду појавиле за преузимање тих ствари бити идентификоване и укључена у управни поступак Службе за инспекцијске послове.
“Казнене одредбе за ту врсту неправилности износе од 500 еура за грађане, до 5,5 хиљада еура за предузећа. Одлуком Скупштине општине Котор прописане су нешто блаже казне које се крећу од 50 до 150 еура”, прецизирао је Анђелић.
Осврћући се на резултате досадашњих контрола током акције Понта, констатовано је да је већи број понти поново узурпиран постављањем плажног мобилијара.
“За разлику од претходних година није констатовано да је већи број понти закључан на начин што су постављене капије или стубићи који онемогућавају приступ мору. Овога пута је значајан број плажног мобилијара који је постављен без пријаве и документације и који ће бити уклоњем од Комуналног Котор, а прекршиоци ће бити санкционисани прекршајним налогом у износу од 500 или 5,5 хиљада еура у зависности да ли се ради о физичком или о правном лицу”, поручио је Анђелић.
Он је најавио да ће акција Понта трајати током цијене туристичке сезоне како би се грађанима омогућило да имају слободан приступ мору и коришћење обале под једнаким условима.