У Хрватској је од посљедица грипа преминуло дијете (6), а љекари се боре за живот још једног дјетета (11) које лежи на интензивној њези једне загребачке болнице, због компликација те болести.
И у Србији је највише обољелих од грипа међу дјецом школског и предшколског узраста. Педијатри кажу да на сву срећу нема пуно дјеце која захтијевају болничко лијечење. Међутим, повећан је број малишана са компликацијама изазваним респираторним синцицијалним вирусом (РСВ).
Љекари у Хрватској су навели да је дијете које је преминуло, али и дијете које је на респиратору, имали удружене болести и да су били у великом ризику од компликација изазваних вирусом грипа. Тој дјеци се увијек препоручује вакцинација, како би се заштитили од грипа током сезоне, преноси "Јутарњи лист".
"Имамо још малишана на болничком лијечењу. То се мијења дословно из сата у сат. Највише се дјеце лечи у дневној болници, а само они који имају тешке облике болести и не могу да се лијече код куће, остају на болничком лијечењу. Најчешће компликације су бактеријске упале плућа", рекао је проф. Горан Тешовић, начелник Завода за инфективне болести дјеце у Загребу, гдје је једно дијете преминуло од компликација грипа, а другом се боре за живот.
Епидемиолози у Хрватској кажу да је ово најинтензивнија епидемија грипа од пандемије коронавируса - од 2019. године. Занимљиво је да је чак 70 одсто обољелих од вируса грипа типа Б.
"То је необично у овој фази епидемије. Обично епидемија креће са вирусом грипа тип А, који буде најраширенији и доминантан у вријеме врхунца грипа. Тек при крају сезоне се појављује нешто више обољелих од типа Б", рекао је епидемиолог прим. Мирослав Венус из Завода за јавно здравље Вировитичко- подравске жупаније.