У Дрвенику на Макарској ривијери забиљежена је необична појава која је многе оставила у чуду.
Море је било испуњено желатинозним организмима који су први пут примијећени у толиким количинама, пише "Далмација Данас".
Вијест о овим организмима брзо се проширила, али нико није могао објаснити о чему се ради.
Институт за океанографију и рибарство објавио је званично саопштење у којем су објаснили ову феноменолошку појаву.
Према стручњацима Института, ради се о масовној појави салпи, желатинозних планктонских организама који спадају у групу пелагичних плаштењака.
Такве експлозије популација нису неуобичајене и обично су посљедица специфичних еколошких и климатских услова који подстичу њихов брзи раст.
Салпе имају способност неполног размножавања
Салпе, које могу нарасти до 10 центиметара, живе у колонијама повезане у ланце. Њихове колоније могу бити дугачке неколико метара, стварајући импресивне формације које су лако видљиве под водом.
Тијело салпи готово је потпуно прозирно, а хране се филтрирањем фитопланктонских микроалги чиме директно зависе од количине фитопланктона у мору. Због пораста броја фитопланктона у рано прољеће и јесен, расте и популација салпи.
Салпе имају способност неполног размножавања што им омогућава брз и експоненцијалан раст када су услови повољни. Са друге стране, када услови нису повољни, њихов број нагло опада.
Утичу на екосистем
Стручњаци упозоравају да је важно пратити учесталост и трајање масовних појава салпи јер оне могу указивати на промјене у равнотежи морских хранидбених мрежа. Промјене у мрежама могу указивати на појаву климатских варијација које су све израженије.
Осим тога, салпе се могу груписати у великим групама, промјене у циркулацији морске воде могу их концентрисати на одређеним мјестима,попут подручја око Дрвеника.
Како би се боље пратила учесталост ових појава, Институт позива све грађане да им шаљу фотографије салпи, као и локацију гдје је фотографија направљена путем мобилне апликације #RebrashNET.
Сарадња локалне заједнице кључна је за даљње праћење ових феномена и разумијевање њихових утицаја на екосистем Јадранског мора.
Иако тренутачне појаве салпи не представљају директну пријетњу екосистему, њихова појава помаже у бољем разумијевању промјена у Јадранском мору.