Хрватска

Мијењају закон о пензијском осигурању: Неки би могли бити озбиљно оштећени

  • 16.05.2025. 15:57

Премијер Хрватске Андреј Пленковић је на 90. сједници Владе Републике Хрватске најавио нови Закон о пензијском осигурању који за циљ има да се повећају пензије, али и уведу нека нова права као што је годишњи додатак на пензију, додатни стаж од 12 мјесеци женама за свако рођено дијете, као и измјену формуле према којој се пензија неће више усклађивати по формули 70:30, већ по формули 85:15.

“У октобру ће бити позната одлука о висини додатка на пензију, а тај ће додатак бити исплаћен у децембру”, најавио је Пленковић на сједници Владе и додао да ће пензионери и осјетљиве групе моћи без накнаде подизати готовину на банкоматима.

Такође, најнижа пензија повећаће се за три одсто, а инвалидска за 10 одсто од 1. јануара 2026.

Цијела сала плакала од смијеха: У Тирани емитован видео који показује европске лидере као бебе

Цијела сала плакала од смијеха: У Тирани емитован видео који показује европске лидере као бебе

“Укинуће се пенализација за пријевремено пензионисање, а пензионерима који се запосле након 65. године омогућава се рад у пуном радном времену уз исплату 50 одсто пензије”, рекао је Пленковић.

Нови Закон о пензијском осигурању требао би ступити на снагу 1. јула 2025, а из Владе вјерују да ће предложене мјере допринијети повећању нивоа адекватности пензија свих корисника. Наиме, у Хрватској праг сиромаштва за самце износи 617 евра, што значи да двије трећине пензионера живи испод те границе јер немају толику пензију, пише "Дневно".

Због свега тога Влада је одлучила увести годишњи додатак на пензију, познат и као тзв. 13. пензија. Ова мјера, предвиђена измјенама Закона о пензијском осигурању, има за циљ повећање укупних пензијски примања и увођење веће социјалне праведности, а прве исплате се очекују крајем ове године.

Висина годишњег додатка одређиваће се према годинама стажа, при чему ће се број година помножити с износом који ће Влада сваке године дефинисати до 31. октобра. За особе са стажом краћим од 15 година, додатак ће се рачунати на темељу минималног периода од 15 година. ​

Хапшење у бх. граду, пронађени оружје и муниција

Хапшење у бх. граду, пронађени оружје и муниција

За кориснике инвалидских пензија предвиђено је повећање пензионог фактора са 0,8 на 0,9, што ће резултирати просјечним повећањем пензије за 74 евра за око 218.000 корисника. Најнижа пензија такође ће се повећати, са 103% на 106% актуелне вриједности пензије, што ће за више од 319.000 корисника значити повећање од око 12 евра. ​

Нови закон предлаже укидање пенализације за пријевремени одлазак у пензију за кориснике који наврше 70 година, што ће у просјеку донијети повећање пензије од 57 евра за 127.000 корисника. Такође, редефинише се бонификација за каснији одлазак у пензију, укидајући услов од 35 година стажа и ограничење на највише пет година, што ће у просјеку донијети повећање од 40 евра. ​

Приједлог закона садржи и контроверзне одредбе везане уз додатни стаж за мајке. У зависности од године пензионисања, неке мајке би могле добити шест мјесеци, друге 12, а неке ни један мјесец додатног стажа. Стручњаци ову одлуку сматрају дискриминаторном, а аналитичар пензионог система Жељко Шемпер већ је затражио да се спроведе оцјена уставности ове одредбе.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: