Питање српског језика је, након објављивања резултата пописа становништва, постало не само политичко, већ и питање елементарног људског достојанства и људских права, рекао је предсједник Скупштине Црне Горе и лидер Нове српске демократије Андрија Мандић.
Он је у интервјуу за "Вечерње Новости" казао да не постоји земља у Европи, а вјероватно ни у свијету, изузев можда појединих тоталитарних режима, гдје језик којим говори већинско становништво није уједно и службени језик те земље.
„Мислим да то довољно говори о свакодневним позивима Демократске партије социјалиста (ДПС) и њихових савезника из политичког, медијског и невладиног сектора да, упркос резултатима који су показали да више од 43 одсто становништва Црне Горе говори српским језиком, и даље инсистирају на неким квази-тезама како црногорски треба да остане једини службени“, навео је Мандић.
Према његовим ријечима, ДПС је заслужан и што је 2007. године, тијесном двотрећинском већином, црногорски проглашен јединим службеним језиком, као и за члан Устава којим се све промене морају потврдити на референдуму већином свих бирача у Црној Гори.
„Ако узмемо у обзир да у овом моменту, након упаривања пописних резултата и бирачког списка, имамо око 90 хиљада особа чије је бирачко право и те како сумњиво, долазимо до тога да је ДПС тим чланом заковао и онемогућио било какве промјене“, казао је Мандић.
Сада, како је навео, постоји нова парламентарна већина "која жели да констатује оно што је народ јасно и недвосмислено рекао, а то је да већина говори српским језиком и тражи да добије статус службеног“.
„Уколико не будемо могли да направимо договор, сходно тековинама и најбољим праксама развијеног свијета, постоји рјешење, а то је прављење Уставотворне скупштине“, рекао је Мандић.
Говорећи о двојном држављанству са Србијом, он је казао да опозиција свакодневно покушава да манипулише разним неистинама и полуистинама.
Мандић је казао да не види ништа спорно у томе да се људима који имају и осећају везе са Црном Гором омогући да добију држављанство.
"Опозиција то представља као да ће се истог трена магично створити на стотине хиљада нових бирача, иако добро знају да садашњи закон налаже да особа уз држављанство мора имати и пребивалиште у Црној Гори пуних десет година”, навео је Мандић.