Страни држављани посједују више од 50.000 објеката и 94.000 парцела у Црној Гори, највише у приморју и на сјеверу, рекао је за "Форбес Црна Гора" директор Управе за некретнине Марко Булатовић.
Највише власника долази из Србије, Русије и БиХ.
Он је казао да странци посједују највише земљишта у општинама на сјеверу Црне Горе (Пљевља, Никшић, Плужине, Колашин, Жабљак…), док је број објеката и посебних дијелова објеката у власништву страних држављана највећи у приморским општинама (Будва, Херцег Нови, Улцињ, Котор, Тиват…)
Највише страних држављана који имају права на непокретностима по катастарским евиденцијама је из Србије – 15.038, Руске Федерације – 4.529, Босне и Херцеговине – 2.474, Њемачке – 2.243, Турске – 1.319, Сједињених Америчких Држава – 1.148, Хрватске – 877, Украјине – 847, Косова – 713, Велике Британије – 620. (У Црној Гори, према резултатима пописа из 2023, укупно има 392.909 станова).
Булатовић је у интервјуу за "Форбес Црна Гора" рекао да је побољшањем квалитета података у постојећој евиденцији један од највећих изазова који су пред Управом и већ је почео пројекат усклађивања како би подаци катастра непокретности били тачни и поуздани.
Казао је да ће укупан број нелегалних објеката бити утврђен након прављења орто фото снимка.
Власништво у бројкама
Подаци Управе за некретнине показују сљедеће бројке:
- Број парцела/дијелова парцела над којима права имају страни држављани: 94.090
- Укупна површина парцела/дијелова парцела над којима права имају страни држављани: 34.213 хектара
- Број објеката и посебних дијелова објеката над којима права имају страни држављани: 50.071
- Укупна површина објеката и посебних дијелова објеката над којима права имају страни држављани: 2.705.283 метара квадратних.
Под којим условима странац може да купи некретнину у Црној Гори?
Стицање права својине на непокретностима у Црној Гори регулисано је Законом о својинско-правним односима. Како су у марту 2025. године ступиле на снагу измјене и допуне Закона о својинско-правним односима дефинисано је да физичка и правна лица из држава чланица Европске уније, стичу право својине под истим условима као и домаћа лица, али исти ће се примјењивати од дана приступања Црне Горе Европској унији.
У Управи за некретнине поступци уписа права својине врше се у складу са прописима који дефинишу право својине на непокретностима страних лица. Нотари у Црној Гори воде бригу о законитости закључења уговора о отуђењу када су у питању страна лица.