У међународној акцији ”Пандора IX”, усмјерене на борбу против шверца културним добрима, полицијске агенције широм Европе ухапсиле су 80 особа и заплијениле 37.727 предмета међу којима су разне умјетнине, новчићи, археолошки предмети, музички инструменти...
Операција је покренута прошле године и у њој су учествовале полицијске агенције и царине из 23 земље. Акцију је координисала шпанска Циливна гарда, уз оперативну подршку Европола, Интерпола и Свјетске царинске организације и њихове канцеларије за везу за Источну и Централну Европу.
Међу конфискованим предметима је и 69 метал детектора и 23 алатке које се обично користе за илегална ископавања што, како наводи Европол, указује на сталну пријетњу пљачке културних локалитета.
”Укупно је пријављено 258 случајева од стране земаља учесница. Многе истраге су још у току и очекују се даља хапшења и заплијене”, саопштио је Европол.
Додају да су италијански Карабињери и царина заплијенили слику која се приписује познатом умјетнику Јанису Кунелису. У конкретном случају је утврђено да слика није аутентична, а вриједност оригинала се процјењује на око 100.000 евра. У одвојеној истрази Карабињери су заплијенили више од 300 предмета, укључујући новчиће, металне и керамичке фрагменте попут врхова стрела и копља који датирају из римског и пунског периода.
”Ови артефакти су се нудили на продају на платформама за електронску трговину и откривени су у приватном стану”, наводи Европол.
Шпанска Цивилна гарда у оквиру акције је разбила криминалну групу умијешану у археолошку пљачку у провинцији Касерес.
”Шест особа је ухапшено, а три су под истрагом. Током операције власти су пронашле 2.500 археолошких, првенствено римских новчића кованих у келтиберијском граду Тамузији. Ови артефакти су опљачкани са заштићених археолошких локалитета у провинцији Касерес помоћу детектора метала и продавани су илегално путем платформи друштвених медија”, саопштио је Европол.
У Шпанији је на аеродрому пресретнут путник који је из Палме де Мајорке летио за Њемачку носећи 55 древних новчића и прстен.
”Накнадна истрага довела је до оптужнице за злочине против културне баштине и пљачку подводних олупина и археолошких налазишта. Укупно је конфисковано 64 предмета од историјске вриједности и 1.576 античких новчића”, наводи се у саопштењу.
Грчке власти пронашле су пет византијских икона. Дјелујући на основу обавјештајних података и користећи посебне истражне технике, укључујући и полицајца на тајном задатку, три особе су ухапшене док су покушавале да продају иконе за 70.000 евра.
Истовремено украјинске царинске власти заплијениле су 87 културних добара која су илегално транспортована из земље у Пољску, Молдавију и Румунију.
Акција је подразумијелава и ”сајбер патроле” како би се идентификовала потенцијална илегална онлајн продаја културних добара.
”Ове виртуелне истраге довеле су до отварања нових случајева, показујући како дигиталне платформе брзо постају канал по избору трговаца људима за пласирање и продају опљачканих артефаката. Као резултат сајбер патрола заплијењено је укупно 4.298 културних добара”, додаје Европол.