Бивши директор Института за јавно здравство Републике Српске (ИЈЗ РС) Бранислав Зељковић, оптужен у предмету "Корона уговори" на телефону је имао апликацију "Тор" која служи за приступање "дарк вебу" и кориснику обезбјеђује велику анонимност.
Ово је на наставку суђења оптуженима у бањалучком Окружном суду рекао стручни свједок Драженко Петровић који је претресао телефоне оптужених.
Осим Зељковића, у овом случају суди директорима фирми "Проконтрол" Славку Бојићу и "Промединг" Драгану Дубравцу, те бившем директору предузећа "Синекс лабораторија" Санију Црљићу.Оптужница их терети да су у вријеме пандемије вирус корона починили злоупотребе при набавци медицинске и заштитне опреме те оштетили буџет Српске за више од 1,3 милиона КМ.
Стручни свједок Петровић је рекао да није забиљежена комуникација путем апликације "Тор" те појаснио да та апликација пребацује кориснике на више чворишта и различитих интернет адреса и тако обезбјеђује јаку анонимност,
“Можете је користити у БиХ, а региструје вас да сте из неке друге земље. Та апликација није забрањена, али због своје анонимности користи се и за противправне радње. Преко те апликације можете купити дрогу, наручити убиство, а да се не зна ко је то урадио“, рекао је Петровић.
Зељковић и његова одбрана на ово су бурно реаговали те истакли да га овако оптужују да је криминалац.
Предсједник судског вијећа Драган Улетиловић сугерисао је да га нико не назива криминалцем.
Зељковић је истакао да је апликацију користио за анонимно истраживање научних радова на које се због ограничења не може приступити из БиХ.
Осим апликација, стручни свједок Петровић је у Зељковићевом телефону нашао наредбу Окружног суда у послатим порукама преко вибера, али није могао да каже ко је то послао.
Зељковић је током испитивања свједока појаснио да му је то послала супруга и да је Петровић, да је ушао у поруке, могао да види број.
Такође, стручни свједок се није могао тачно изјаснити које године су пристигле поруке које је нашао на телефону првооптуженог. Није се могао сјетити ни свих детаља с претреса телефона.
Осим Зељковићевих, претресао и телефоне осталих оптужених у овом случају. Тако је телефон Саше Марковића, који је признао кривицу, повезивао на интернет како би приступио џимејлу. Рекао је да је у мејловима нашао и Зељковићев имејл.
Одбрани је било спорно што стручни свједок није навео ни вријеме када је повезао телефон на интернет, нити када га је искључио.
Такође су указали да је свједок само Марковићев телефон повезивао на интернет, а не и остале.
Зељковић је указао да свједок није фотографисао како и на који начин је приступао џимејлу код Марковића, док је фотографисао његове примљене поруке у виберу.
Петровић је више пута поновио да је републички тужилац руководио претресом и да је фотографисано и рађено оно зашто се сматрало да је релевантно за истрагу. Одбрана је овог свједока испитивала три рочишта.
Заједно са Зељковићем и осталима био је оптужен и власник туристичке агенције "Травел фор фан" Саша Марковић који је признао кривицу и рекао да је Зељковићу дао 250. 000 КМ мита. Он је осуђен на 10 мјесеци затвора и обавезан је да врати око 578.780 КМ нелегално стечене користи.
ПРЕПИРКА
Током саслушања стручног свједока Драженка Петровића дошло је до препирке између њега и Зељковићевог адвоката Јадранке Ивановић која је рекла да он не говори истину. Све је почело када је свједок рекао да је одбрана првооптуженог напустила претрес телефона прије окончања и вратили су се када је све завршено. Ивановићева га је упитала да ли је он њој показивао шта ради, шта фотографише, чему приступа на телефону, а свједок је одговорио да је појаснио процедуру и да је одбрана питала и за стање батерије.
“Гледам вас у очи и то што кажете није истина. Ни у једном моменту није ми показано и речено шта се ради“, рекла је Ивановићева.