Малољетничко насиље све озбиљнији проблем

Редове црне хронике све чешће пуне малољетници

  • Извор: АТВ
  • 02.12.2024. 19:15

Редове црне хронике све чешће пуне малољетници. Убиство у Лесковцу, покушај убиства у Мркоњић Граду, а данас и покушај самоубиства малољетнице испијањем азотне киселине у Обреновцу - само су неки од стравичних случајева у посљедње вријеме. Све оно што се данас дешава резултат је занемаривања омладине, сматрају социолози.

"Пошто су данас друштвени циљеви постављени на изопаченим вриједностима, можемо рећи да млади људи ће у наредним годинама буду у области делинквенције и да се понашају друштвено непожељно као аномалије у нашем друштву", каже Јадранка Берић, социолог.

"Очито би требали преиспитати досадашњи начин приступа овог проблему, знате, када се деси то је пост фестум, требали би видјети шта раде институције у превентивним активностима, шта ради школа, шта ради центар за социјални рад, шта раде контакти уопште између стручњака и родитеља, колико родитељи имају повјерења према институцијама система?", каже Љубо Лепир, професор на Факултету политичких наука.

Према подацима МУП-а за вршњачко насиље у Српској је од јануара до октобра пријављено 65 малољетника. Од стравичног злочина у Рибникару прошле године знатно су повећане превентивне мјере у школама.

"Министарство унутрашњих послова Републике Српске сачинило је План мјера и активности за превенцију вршњачког насиља и малољетничке делинквенције од 2023. до 2027. године, те поред сарадње са другим субјектима у чијој је надлежности заштита дјеце и младих, Министарство самостално проводи различите превентивне кампање које су усмјерене на превенцију друштвено неприхватљивог и незаконитог понашања те промоцију позитивних стилова живота младих", поручују из МУП-а Републике Српске.

Насилници се могу препознати још у млађој доби, кажу психолози. Они се често понашају по сличном обрасцу. 

"Врло често су дјеца насилници препознатљива и у школама и у сваком систему, пронаћи разлог зашто се дијете тако понаша, често их треба и саслушати, треба бити ту за њих, требају осјетити да неко може да им помогне, а не да они узимају ствар у своје руке и раде то на начин који је неприхватљив", каже Ања Ераковић, психолог.

Родитељи, наставници, васпитачи и институције требају дјеловати као једно. Ако данас не будемо радили на томе да изградимо сигурно окружење и подршку за свако дијете, сутра ћемо сви носити посљедице.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Народ прича

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић, откриће вам шта срце народа прича о Српској, о традицији и историји наших градова и села, о њиховој свакодневици и борби за очување правих вриједности, марљивом раду, вјери, и љубави према њиховој и нашој, отаџбини.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.