Њемачка и Шведска полиција открили су три особе за које се сумња да су повезане са убиством Ненада Гајановића (35), који је у августу 1996. године убијен у Дамерлохаусену, у округу Фехта у Њемачкој.
Нови трагови у овом хладном случају испливали су након што је Европол у септембру прошле године затражио помоћ јавности, нудећи награду од 5.000 евра за информације које би могле довести до рјешавања случаја и хапшења починилаца.
”Након медијске ”офанзиве” њемачки истражиоци су дошли до нових доказа који су им омогућили да прате нове трагове. Европол је омогућио контакт између истражних органа у Њемачкој, Холандији, Србији и Шведској, што је довело до идентификације три особе које су повезане са случајем”, саопштио је Европол.
Трагом тога специјалне снаге полиције јуче су извршиле претресеу становима тројице осумњичених и то у Њемачкој и Шведској ради прикупљања доказа који ће бити послати на анализу у Њемачку.
”У овом тренутку не можемо откривати никакве додатне информације о тројици осумњичених”, наводе у Европолу.
Наглашавају да све информације које грађани имају о убиству и даље доставити Полицијској управи Олденбурга преко намјенске веб странице коју можете посјетити кликом ОВДЈЕ.
”Позивамо све који имају информацију, ма колико она изгледала безначајно, да се јаве полицији”, наводи се у апелу Европола.
Информације је могуће доставити телефоном или имејлом, који су доступни на сљедећем ЛИНКУ.
Подсјетимо, жртва злочина је Ненад Гајановић (35) звани Гајо, који је био умијешан у криминалне активности и провале на сјеверу Њемачке. Убијен је са више хитаца из ватреног оружја 8. августа 1996. године у Дамерлохаусену, у округу Фехта у Њемачкој. Тијело су, поред украденог ”голфа” црвене боје, пронашли ловци. Гајановић је има пребивалиште у Хамбургу, а у вријеме убиства је боравио у хотелу у улици Александар штрасе у Олденбургу, гдје се вјероватно скривао. Истрагом је утврђено да је црвени ”голф” претходно украден у Бад Есену.
У то вријеме полиција није могла да ријеши случај, који је поново отворен 2019. године у оквиру анализе ”хладних” неријешених случајева. Нове методе и анализа доказа дали су одређене резултате који су довели до поновног отварања истраге и формирања истражне комисије која је названа по надимку жртве ”Гајо 96”.
У Европолу наводе да је напредак у форензици, у комбинацији са поновним истражним напорима, омогућио њемачкој полицији да преиспита случај. Да би проширили домет истраге, њемачке власти су тражиле подршку Европола. Случај спада у рад Европоловог европског центра за организовани криминал, чији је мандат недавно проширен да се супротстави насиљу од стране организованих криминалних група.
Новост у истрази је кратки филм који су истражни органи сачинили пружајући неке неоткривене детаље о овом бруталном убиству, укључујући и оригиналне фотографије с мјеста злочина, као и приказе истражних списа. Намјера је, како се наводи, да фотографије и други детаљи допру до потенцијалних свједока или појединаца који имају информације о злочину.
”Филм пружа увид у случај убиства. Досада није био доступан јавности и намијењен је повећању нивоа свјести о случају. Филм би требао да допре до свједока или људи који могу пружити информације о убиству Ненада Гајановића. Гледаоци могу да се увјере и колико су тешке истраге убиства у области организованог криминала, као и колико је окрутан и подмукао злочин почињен”, саопштиле су њемачке власти.