Споменик подигнут у част ратне војне болнице "Коран" на Палама, који свједочи о надљудским напорима љекара и комплетног здравственог особља у лијечењу многих, од српских бораца до дјеце, премјештен је на нову локацију. Од хотела смо направили болницу, нисмо имали основне услове за рад, али смо имали вољу и знање, присјећа се оснивач болнице Коран, академик Мирко Шошић.
- То је хотел и никада није могао бити болница. Да би се направио смјештај болесницима, ресторан је испражњен и ту су стављени кревети, операциона сала је направљена у билијар сали, а интензивна њега и сали за конференције - каже Мирко Шошић, један од оснивача ратне војне болнице "Коран".
- У ову болницу, први дан су ушли пацијенти који нису били српске националности, што указује на то да је та наша опредијељеност, етика, хуманизам, и наша вјера, такви да само се човјеку у невољи треба помоћи, оно што знаш и што највише можеш да урадиш - истиче Славко Ждрале, хирург.
Из Борачке организације Пале појаснили су да желе сачувати споменике културе, посебно овај који свједочи о великим напорима медицинског и немедицинског особља болнице "Коран".
Споменик је измјештен због оштећења на претходној локацији уз финансијску подршку града и општина у Источном Сарајеву.
- Губици у рату били би много већи да се војна болница није налазила баш на овом мјесту и да збрињавање рањеника као што је рекао академик Шошић, није било у оквиру тог златног сата - изјавила је Јасна Лазаревић Гавриловић, предсједник Предсједништва Борачке организације Пале.
Немјерљива је улога људи који су радили у болницама "Жица", "Касиндо", "Коран" и Соколац поручено је испред града Источно Сарајево и општине Пале.
Кажу, амбијент око споменика није достојан, и то у наредном периоду треба поправити.
- Да није било улоге ове четири болнице прије 32 године, сигурно да би све било другачије и сигурно да становништво, нити би опстало нити остало на овим просторима - казао је Љубиша Ћосић, градоначелник Источног Сарајева.
- Никада нећемо бити свјесни вриједности коју су наши љекари, неки од њих су данас ту, дали Републици Српској. Дали су прије свега своје знање, свој труд, и то треба да је наук и будућим генерацијама - сматра Бошко Југовић, начелник општине Пале.
Освештању споменика, парастосу и полагању вијенаца присуствовали су представници Борачке организације Пале те представници јавног и политичког и културног живота.
Херојско медицинско особље ратне болнице збринуло је више од 20.000 људи уз 12.000 операција, а њихови напори остаће уписани златним словима у новијој српској историји. Споменик је идејно рјешење покојног академског сликара и борца Војске Републике Српске Мијата Петронића.