Заштита подручја планине Озрен ујединила је добојску власт и опозицију. Једногласно су усвојили одлуку о проглашењу те планине заштићеним подручјем са одрживим коришћењем природних ресурса.
То је највиши ниво заштите који локална заједница може да донесе. Представници града поручују да ће настојати да се то подручје прогласи националним парком.
"На овај начин ми шаљемо јасну поруку, наравно да су Влада и Народна скупштина институције које могу донијети већи степен заштите Озрена. Свакако да ће бити један од елемената како би Озрен и озренско подручје на територији града прогласили националним парком", рекао је градоначелник Борис Јеринић.
Важно је да смо донијели одлуку ван политике, у интересу оних који живе у том крају, сагласни су предлагач и одборници. Пут, кажу, није био лак.
"Поготово ако узмемо у обзир да су становници Озрена имали и протесте против геолошких истраживања и постојала је сумња да се не би отишло ка даљим одлукама за експлоатацију никла или других руда", каже Озренко Пашалић, одборник СП-а у добојској Скупштини.
Озренци могу да одахну након трогодишње борбе. Олакшање стиже и становништву Требаве. Церов Гај и Бушлетић неће бити локације за геолошка истраживања.
"Сама истраживања можда не би била проблематична да ми немамо толико негативних искустава по тим питањима. Зато је добро што смо данас успјели нашим негодовањем и притиском да издејствујемо да се једна таква одлука обори на Скупштини и не усвоји", каже одборник СДС-а Стефан Гаврић.
Одборници су били јединствени и у одлуци да, након кратке забране, сви медији могу да прате и снимају скупштинска засједања. Они су пето редовно почели минутом ћутања за трагично настрадалог бившег добојског одборника Срђана Тодоровића и чланове његове породице.