Програм унапређења здравствене заштите, кроз укључивање свих сегмената друштва и подизање свијести о здравом начину живота и важности превентиве, под називом "Здраве заједнице у БиХ“, представљен је данас и у Фочи - једној од 25 локалних заједница у БиХ, односно 11 у Српској, које су задовољиле услове учешћа.
Уз финансијску подршку Владе Швајцарске, овај програм у Републици Српској реализују Министарство здравља, Савез општина и градова, Институт за популацију и развој, те локалне заједнице уз широк круг учесника, не само из здравства, већ и осталих области друштвеног дјеловања.
Помоћник министра здравља и социјалне заштите Милан Латиновић каже да је идеја да се сви постојећи садржаји здравственог система прошире и да се у бригу о здрављу укључи шира заједница.
"Свјетска здравствена организација је израчунала да око 20 процената здрављу становништва доприносе здравствени систем и сви здравствени радници заједно, а 80 процената се налази изван - у заједници, од сваког појединца, школе, од мјеста становања, навика и других садржаја. Ми желимо да кроз овај програм здравље уведемо у све политике“, рекао је Латиновић.
Он је навео да Министарство са општином Фоча има веома добра искуства у здравственој заштити, напоменувши између осталог да је при фочанском Дому здравља успостављен Центар за ментално здравље, а да је одлична сарадња остварена и са Универзитетском болницом, Медицинским факултетом и Центром за социјални рад.
"Желимо да направимо добру координацију, акценат је на Одбору за здравство, који такође има улогу да брине о здрављу становништва. Очекујемо да Фоча као регионални центар, ако буде наставка програма, а план је још два пута по четири године, буде супервизор околним општинама и да им пренесе своја искуства која ће стећи“, додао је Латиновић.
Џенита Хреља Хасерчић из Института за популацију и развој каже да је програм почео у новембру прошле године и да ће прва фаза трајати до краја октобра 2027.
"Планиране су још двије фазе, јер швајцарски донатор планира дугорочније пројекте у здравству, који онда дају и одрживе резултате. Фокус је на партнерству са јединицама локалне управе, савезима општина и градова Републике Српске и ФБиХ, на јачању превентивних услуга и промоцији здравља, на раду са свим старосним групама, са грађанима, са медијима, на једном озбиљнијем приступу и разумијевању улоге сваког појединца у превенцији обољења и у јачању здравља“, каже Хасерчићева.
Превенција ће се примарно радити са Домом здравља, успостављањем Центра за промоцију и превенцију, а општински Одбор за здравство имаће подршку Савеза општина и градова да ојача своје капацитете и свој утицај на доносиоце одлука у општинским структурама власти. План је да се направи и здравствени профил општине.
"Општина ће добити подршку да направи здравствени профил по једној научној методологији, који ће се моћи ажурирати сваке године и на основу чега ће се радити одређене активности. Велики је план и рад са медијима“, додала је Хасерчићева.
Замјеник начелника општине Фоча Весна Рашевић подсјећа да је, захваљујући подршци Владе Швајцарске, у Фочи већ реализовано више важних пројеката из области здравства, а резултат тога су Центар за ментално здравље, те програми "Здравог и активног старења“, које реализује Црвени крст.
Она је напоменула да Фоча, са одлично организованим Домом здравља, Универзитетском болницом и Медицинским факултетом, има веома добро развијену здравствену заштиту.
"Локална заједница подржава све превентивне активности и акције које се већ проводе. Укључиваћемо се у пројекат свим расположивим снагама и надамо се да ћемо одговорити задатку на најбољи могући начин“, рекла је Рашевићева.
Кроз овај програм јачања здравствене писмености, грађани ће бити додатно информисани о здравим животним навикама и имаће могућност да активно учествују у промоцији и превенцији здравља, поручено је са скупа у Фочи.