Građani pamte tragediju

Devet godina od stravičnih poplava u Doboju

  • Извор: АТВ
  • 15.05.2023. 20:27

Pogledi u nebo i korito Bosne i nakon devet godina. Stanovnici nekadašnje Ustaničke ulice maj 2014. kada je ulicom tekla rijeka ne zaboravljaju. Bujica je prisjeća se Smilji Đuričić došla iznenada i izazvala strah koji još ne prolazi.

"Ja sam mislila da će srušiti i kuću i odnijeti nas, ja sam u nekom strahu spremala sto da bježim na tavan. Najgore je bilo skakati u čamac, ne daj Bože promašiti, a bujica ogromna, a mi u odijelu", kaže Smilja Đuričić.

Pet dana uzastopne kiše zato je i danas alarm za Smilju i njene komšije. Još se kažu, nisu oporavili.

"Kad god počne kiša padati ja mislim evo sad i gledam non stop u Bosnu kolika je da li će izliti da nas opet snađe ono što nas nekad snašlo, strašno ne može se izrisat iz glave", kaže Radovanka Kostadinovska.

"Evo imate tu linija na zidu pokazano dokle je bila, ovdje je bila garaža koje više nema koja je srušena“, kaže Dejan Šukurma.

Žrtve su za Dobojlije ipak najbolnije sjećanje. Izgubljeno je jedanaest života.

"Spustili smo u rijeku Bosnu 11 ruža kako bi se podsjetili i odali počast žrtvama“, kaže Slavko Kovačević, zamjenik gradonačelnika Doboja.

U gradskoj upravi kažu da rade na zaštiti grada kako se nešto slično ne bi ponovilo. Nizom lokalnih projekata uvjeravaju, podignut je nivo zaštite.

"Urađeni su joj nasipi u donjem dijelu, urađene  obaloutvrde tako da mislim da je velikim dijelom smanjen rizik od poplave kad je u pitanju grad Doboj", kaže Miroslav Milošević, v.d. načelnika odjeljenja Civilne zaštite Doboj.

Na magistralnom putu uz rijeku Bosnu u dižini od 1.200 metara postavljeni su betonski elementi. Uređen je i potok Liješanj. Glavni projekat zaštite, ne može se raditi izolovano, pa se čeka rješenje koje će obuhvatiti i susjedne opštine.

Тагови: