Бахати возачи, мањак лежећих полицајаца, рупе на путу и честе саобраћајке само су неки од проблема са којима су суочени мјештани насеља Мотике.
У страху за сопствену, али и безбједност дјеце, више пута су се обраћали надлежнима за помоћ, међутим, још ништа није урађено на том пољу.
Одлучили су да оду корак даље и покрену петицију. Мјештанин Ђорђе Лужија каже да посебно забрињава чињеница да возилима управљају и малољетници, као и одрасли без возачке дозволе, те особе са нерегистрованим аутомобилима.
"Ограничење је 40, а појединци возе дупло више од дозвољене брзине. Такође је пут узак и јако је тешко да се два аутомобила мимоиђу, још када на то додамо ударне рупе којих је све више на путу, то постаје неподношљиво", изјавио је Лужија.
Према његовим ријечима, ове године није покошено ни грмље покрај пута, па је пјешацима веома тешко да пролазе.
"Неопходно је поставити неколико лежећих полицајаца због честих саобраћајних несрећа. Моја супруга је прије двије године имала судар, када је човјек прешао на њену страну и ударио је. То се десило код цркве, гдје је пут непрегледан и гдје људи возе брзо, а уско је", рекао је Лужија.
Највећи ризик, како тврди, је за дјецу која се возе по насељу бициклима, тротинетима, те их родитељи возе у колицима или на трициклима.
"Проблем представљају и комерцијалисти који не живе у Мотикама, а службеним возилима овуда пролазе 70-80 на сат. Често пролазе и претоварени камиони који се крећу неконтролисаном брзином", тврди он.
У Мотике се, како каже, доселило много младих и сада покушавају да своје насеље учине љепшим и безбједнијим за све.
"Иначе су људи овдје мало уљуљкани, кажу: "Није мој проблем, шта ме брига". Међутим, има нас младих који стварно желимо нешто да урадимо", поручио је Лужија.
Иницијатор петиције Слађана Странатић каже да јој је доста тога што свакодневно мора да гледа како бахати возачи угрожавају све учеснике у саобраћају. Она је истакла да су се у року од мјесец десиле двије несреће.
"У једној је малољетник аутом ударио пјешака, а у другој су четири лица враћајући се са рођендана ударила у мост", рекла је Странатићева.
Ова мјештанка Мотика је додала да је и сама имала незгоду прије два мјесеца, када се приликом мимоилажења са другим возилом помјерила у своју страну и пробила обје десне гуме на свом аутомобилу.
"Због свега наведеног одлучила сам да позовем предсједника мјесне заједнице Драгана Цигановића мислећи да ће ми он помоћи. Он је казао да нема ништа с тим те да није на функцији претходних шест мјесеци, о чему мјештане нико није обавијестио", тврди Странатићева.
Према њеним ријечима, започели су са прикупљањем потписа који би могли омогућити да се уграде лежећи полицајци у Мотикама, поставе камере или повећа број патрола које би чешће контролисале саобраћај у овом насељу.
"Секретарица у мјесној заједници није била упозната да је предсједник одустао од своје активности, али је била пријатна и понудила је да помогне", казала је Странатићева.
Предсједник Савјета мјесне заједнице Мотике Драган Цигановић је истакао за "Глас Српске" да стручна лица треба да сниме ситуацију и одреде гдје би требало да буду постављени лежећи полицајци.
"Поједини мјештани хоће да лежећи полицајци буду постављени гдје им паше, као, на примјер, пред њиховом кућом. То се треба урадити на дионицама пута гдје се вози брзо, а не гдје њима падне на памет", поручио је Цигановић нагласивши да подржава све што оно што би унаприједило насеље Мотике.