Не постоји ниједан производ на свијету чија цијена је толико пута скакала као што је то случај са златом.
У протеклих 50 година његова цијена је повећана за више од 6.500 посто. Сликовито приказано, да је човјек, појаснио је Георги Христов из "Тавекс злато и сребро Србија" за "Политику", инвестирао 1.000 долара у злато 1970–их, данас би имао 66.000 долара.
Али, упркос томе што злато иде према својој рекордној цијени ове године, а процјењује се да би могла достигнути износ од три хиљаде долара, оно ипак није најскупљи метал на свијету.
Далеко је испод тога.
Најскупљи метал на свијету је калифорнијум, први пут синтетизован 1950. године, а скуп је због своје изузетне ријеткости и примјене у медицини, индустрији и безбједности.
Свјетске залихе од 10 грама
Ријеч је о синтетичком елементу, што значи да се не појављује у природи на Земљи и мора бити произведен у лабораторији. Први пут је синтетизован на Универзитету Баркли.
Веома је риједак, те се сваке године произведе само 40 до 50 милиграма, а до краја 2023. свјетске залихе метала биле су око 10 грама, подијељене између САД и Русије, јединих земаља способних да га синтетизују.
Комплексност у његовој производњи чини га невјероватно скупим. Производи се бомбардовањем плутонијума – 239 неутронима у нуклеарном реактору. Добијени изотоп калифорнијум-252 затим се одваја од осталих материјала и прочишћава, што је дуготрајан и скуп процес. Производни процес захтијева специјализовану опрему и стручност, а потражња за Калифорнијумом-252 је релативно ниска у поређењу са другим материјалима, што такође придоноси његовој високој цијени, пише "Форбс".
Користан у медицини
Трошак производње калифорнијума-252 процјењује се на 27 милиона долара по граму. Осим сложеног производног процеса, његову високу цијену одређују и кратко вријеме полураспада и релативно ниска потражња за материјалом.
Изузетно је цијењен и користан у неколико индустрија. Високо је радиоактиван, емитује и алфа и неутронске честице, што га чини корисним у разним примјенама гдје је потребан јак извор неутрона. Користи се у лијечењу рака за уништавање станица рака, те за откривање и мјерење нафтних наслага дубоко под земљом.
У индустријском сектору, калифорнијум се користи у неутронској радиографији за контролу квалитета материјала и заварених спојева. Његова способност откривања унутрашњих недостатака чини га незамјењивим у подручјима као што су конструкција и производња високопрецизне опреме.