Министар финансија Републике Српске Зора Видовић изјавила је да је Српска већ сада заокружила комплетно финансирање за идућу годину, те да ће све обавезе из буџета бити редовно исплаћиване, као што је то чињено и до сада.
Видовићева је рекла да је Народној скупштини Српске предложено да 10. децембра закаже сједницу на којој би био усвојен буџет за 2025. годину.
Она је истакла да усвајање ребаланса буџета за 2024. годину у износу од пет милијарди и 810 милиона КМ, који је већи за 75 милиона КМ или за 1,3 одсто у односу на буџет, демантује трачеве да ће Република Српска у финансијски колапс.
"Буџетски приходи су већи за 70 милиона КМ, односно за два одсто, док су расходи остали на истом планираном нивоу, па је из тог разлога дошло и до смањења планираног дефицита у овој години", рекла је Видовићева.
Она је прецизирала да ће према ребалансу дефицит бити 105 милиона КМ умјесто планираних 200 милиона КМ, те истакла да је сигурна у то да ће буџет Српске 2026. године бити у суфициту, као што је и предвиђено Програмом консолидације буџета.
"Према процјенама, пензије у јануару биће веће од шест до 6,5 одсто у зависности од тога како ће се кретати раст плата до краја године и инфлација", рекла је Видовићева за АТВ.
Она је подсјетила да се већ три године говори о томе да у буџету неће бити средстава за исплату социјалних давања и пензија, што се није десило.
"Средстава за плате, пензије, борачка и социјална давања апсолутно ће бити, као и за многе друге ствари, укључујући и инвестиције. Ове године смо планирали око 60 милиона КМ за инвестиције, а дошли смо на 100 милиона КМ", рекла је Видовићева.
Она је истакла да ће јавни дуг, који је сада 33 одсто, на крају 2024. године бити нижи.
Видовићева је указала да је дефицит буџета Српске низак и да не представља проблем када се преговора око задужења, наводећи да је тај проценат далеко испод европског просјека.
Он је навела да се у Српској тренутно реализује преко четири милијарди инвестиција, као и да се свакодневно воде преговори са инвеститорима.
Упркос великим притисцима америчке Амбасаде и Кристијана Шмита на Српску када је ријеч о инвеститорима, каже Видовићева, Српска одлично сарађује са међународним финансијским институцијама - Свјетском банком, ЕБРД-ом и ЕИБ-ом са којима има аранжамане, а пројекти се раде и имплементирају.
"Кинези су врло расположени за сарадњу и раде многе пројекте. Осим њих, ту су и Мађари који су преузели три пројекта од којих је одустала Њемачка. Такође, имамо прихватљиве понуде из Азербејџана са компанијама које раде на путној инфраструктури у Србији. Желимо са њима да сарађујемо и они су расположени да раде са нама", рекла је Видовићева.
Она је оцијенила да "гушење" најпрофитабилнијих и најефективнијих привредних субјеката у Српској представља удар америчке Амбасаде како би се изазвао хаос у Српској.
"Када смо успјели да окупимо екипу ИТ стручњака и да се ради нешто озбиљно сада је све то урушено. То је велики губитак за Српску. Без посла је остало 1.00 радника, остали смо без добити, дохотка доприноса и свега другог. Није било ни једног аргумента, нити доказа за такав потез", рекла је Видовићева.
Она је оцијенила да се домаћа привреда добро држи с обзиром на околности и на хаос у свијету који утиче на све.
Говорећи о Б плус рејтингу Српске, Видовићева је рекла да овај рејтинг добијен јер Република Српска никада није закаснили са исплатама дуга ни један једини дан.
"Овај рејтинг значи да сви наши повјериоци могу бити сигурни да ми у сваком моменту можемо исплатити свој комплетан дуг. Рејтинг би био и већи, али ниску оцјену добијамо због административног уређења БиХ", рекла је Видовићева.
Када је ријеч о преговорима о најнижој плати, Видовићева је рекла да није оптимиста да ће синдикат и послодавци постићи договор.
"Влада ће прихватити све што они договоре. Међутим, нисам оптимиста, а уколико они то не учине, одлуку о најнижој плати донијеће Влада", рекла је Видовићева.