Русија, као највећи свјетски извозник пшенице, најавила је значајно смањење извоза за прву половину 2025. године, што би могло имати озбиљне посљедице за глобална тржишта хране.
Овај потез, који долази у тренутку када се свијет већ суочава с економском нестабилношћу и инфлацијом, могао би додатно утицати на цијене основних прехрамбених производа попут хљеба, због чега су увозници, како пише портал "Дневно", у паници.
Од 15. фебруара до 30. јуна 2025. године Русија ће ограничити извоз пшенице на свега 10,6 милиона тона, што је драстичан пад у поређењу с прошлогодишњим извозом од 29 милиона тона. Међутим, процјене указују да би Русија у другој половини године могла додати још 25 милиона тона на глобално тржиште, под условом да временски услови и усјеви буду повољни.
Руска влада објашњава ову одлуку као неопходан корак због домаћих пољопривредних изазова. Раст инфлације, која је у октобру 2024. достигла 8,5 посто, и исцрпљене залихе након рекордног извоза присилили су власти да приоритет дају локалним потребама.
Осим тога, све веће незадовољство руских пољопривредника због ниских цијена пшенице и високих трошкова производње додатно компликује ситуацију. Многи од њих већ су почели прелазити на узгој профитабилнијих култура попут сунцокрета и грашка, што би могло додатно смањити глобалне залихе пшенице у будућности.
Ово ограничење извоза пшенице изазива забринутост међу великим увозницима попут Египта и Турске, који се сада морају окренути новим добављачима како би задовољили своје потребе. Друге земље извознице могле би искористити ситуацију како би повећале свој тржишни удио, но питање је хоће ли успјети покрити празнину коју оставља Русија, преноси "Б92".
Посљедице ових промјена већ се осјете у облику раста цијена, а очекује се да ће хљеб и други производи од житарица у многим земљама додатно поскупјети. Како се свијет прилагођава новим условима у трговини житарицама, надолазећи мјесеци показаће стварни утицај ове одлуке на глобална тржишта и свакодневни живот потрошача.
Смањење руског извоза пшенице још је један подсјетник на осјетљивост глобалних тржишта хране. Док једни покушавају пронаћи алтернативе, други се суочавају с растућим цијенама и неизвјесношћу. Овај потез Русије могао би дугорочно промијенити равнотежу у глобалној трговини житарицама и додатно закомплковати борбу против прехрамбене несигурности у свијету.