Ministarstvo

Srpska traži produženje zabrane izvoza peleta na mjesec dana

  • Извор: Независне
  • 16.09.2022. 12:01

Vlada Republike Srpske traži od Savjeta ministara BiH da se u cilju zaštite domaćeg tržišta energenata i razvoja domaće drvoprerađivačke industrije do kraja oktobra produži važenje Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta.

"Mišljenja smo da se nakon isteka važenja Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta, dozvoli izvoz energenata na bazi drveta, osim za pelet, dok bi zabrana izvoza trupaca ostala na snazi sa predloženim rokom do 31. oktobra ove godine", naveli su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Istakli su da ih je 7. septembra Privredna komora Republike Srpske obavijestila da se na lagerima više od 200 proizvođača cijepanog drveta u Republici Srpskoj nalazi više od 100.000 paleta ogrevnog drveta koje su u fazi propadanja.

"Za razliku od cijepanog drveta, pelet zbog načina pakovanja nije podložan propadanju. Na sastanku predstavnika komore predloženo je da se omogući izvoz ogrevnog drveta uz obavezu podmirenja domaće tražnje po cijeni od 180 KM bez PDV-a po toni", istakli su u Ministarstvu.

Naglasili su da je Ministarstvo izričitog stava da se izvoz trupaca zbog zaštite domaće drvne industrije treba zabraniti u dužem vremenskom periodu.

"Tokom proteklog perioda zaprimili smo veći broj pritužbi od preduzeća "Eko-toplane", HI "Destilacija – Teslić" i "RS Silikon" iz Mrkonjić Grada, a koje se odnose na ugroženost snabdijevanja sirovinom i nepoštivanje potpisanih ugovora sa isporukama. Insistiramo na striktnoj i prioritetnoj realizaciji ugovora JPŠ "Šume RS" prema strateškim preduzećima", naveli su u Ministarstvu.

Podsjećamo, iz federalnog Ministarstva trgovine su još ranije poslali zahtjev Savjetu ministara BiH da se produži zabrana izvoza, te da je realna cijena peleta po toni od 400 do 450 KM.