Америчка централна банка, Федералне резерве (ФЕД), пријавиле су губитак од 114 милијарди долара за 2023. годину, пише економиста из тинк танка "Херитиџ фаундејшен" Питер Сент Онж.
Ова цифра се наводи у извјештају ФЕД-а о свом прошлогодишњем пословању, а за чију истинитост одговара сâм ФЕД и који не подлеже провјери са стране, напомиње амерички економиста.
Ово је потпуно непозната територија за америчку централну банку, наводи Сент Онж, истакавши да ФЕД никада није пословао у минусу до 2022. године.
Амерички економиста тврди да се највећи дио губитака које је ФЕД пријавио за 2023. годину може приписати "штампању трилиона долара за финансирање закључавања за вријеме ковида", као и томе што је америчка централна банка купила "обвезнице – углавном државни дуг" у вриједности од више "билиона долара".
Када је америчка централна банка подигла каматне стопе како би угушила инфлацију, наводи Сент Онж, "хрпа обвезница у вриједности од девет билиона долара почела је стрмоглаво да губи вриједност".
Неостварени губици ФЕД-а у виду обвезница које су изгубиле вриједност, а које још нису дошле на ред за продају, процијењују се на више од билион долара, додаје амерички економиста.
Шта ће бити даље
Иако Сент Онж сматра да се посљедице неће испољити у блиској будућности зато што "ФЕД, ако се нађе у незгоди, може само да штампа новац, претварајући га у инфлацију", амерички економиста наводи да "дугорочно, међутим, сваки пени који ФЕД изгуби иде на рачун пореских обвезника".
Разлог за то је што претходно остваривани приходи (remittances), који су "износили у просјеку око 80 милијарди годишње" и сливали се у државни буџет, сада изостају.
Сент Онж сматра да су наведени губици само почетак.
"Заправо, они ће наставити да расту све док се каматне стопе драстично не смање. То ће се догодити само у тешкој рецесији – што значи још више билиона дуга", закључује он, а преноси РТ Балкан.