Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да Српска неће банкротирати како су то прижељкивали они који атакују на њу, већ улази у стабилнији период које ће омогућити институцијама да се баве стварима због којих постоје.
"Прошли смо кроз турбулентно вријеме гдје су атаковали са свих страна на Републику Српску и њене институције, уводећи разне санкције и ограничења, ускраћивања приступа финансијским институцијама", рекао је Вишковић.
Он је навео да нису испуњена очекивања оних који су говорили да ће Република банкротирати на Видовдан прошле године када је требала да исплати бечке обвезнице у износу од 150 милиона евра, а што је Српска учинила и прије времена.
"Усвојили смо ребаланс буџета за ову годину, буџет за 2025. годину, Програм економских реформи, као и све пратеће законе. Ово је доказ да Српска улази у један стабилнији период", истакао је Вишковић.
Он је рекао да Република Српска данас редовно измирује своје обавезе, нема никаквих кашњења у било којој исплати из буџета и да очекује да ће овај тренд бити настављен и у 2025. години.
Вишковић је навео да на Економско-социјалном савјету нема договора о износу најниже плате у Републици Српској за 2025. годину, јер се социјални партнери крију иза Владе, која ће на крају морати донијети коначну одлуку о овом питању.
Говорећи о ситуацији у Руднику и термоелектрани "Угљевик", Вишковић је рекао да га забрињава да је руководство овог предузећа довело термоелектрану у ситуацију да нема угља.
"Влада Републике Српске прихватила је на данашњој сједници да плаћа 10 милиона евра годишње у наредних седам година плус једна трећина електричне енергије на основу одлуке Арбитражног спора из Београда који су покренули Словенци у РиТЕ `Угљевик` како би на неки начин скинули тај баласт Угљевику и Електропривреди Српске", рекао је Вишковић за РТРС.
Вишковић је рекао да ће у 2025. години у Српској доћи до повећања цијене електричне енергије коју доноси Регулаторна комисија за електричну енергију Републике Српске.
"Влада у функцији Скупштине акционара као власник ЕРС-а даје одређене смјернице по којима цијена електричне енергије не смије бити већа за привреду и домаћинства у односу на Федерацију БиХ", истакао је Вишковић.
Он је навео да ће за потрошњу од 200 до 1.000 киловат-часова, што је случај код 90 одсто грађана Српске, рачуни за струју бити увећани од 2,5 КМ до 10 КМ.
"У просјеку ће поскупљења електричне енергије у идућој години за домаћинства износити 7,6 одсто, а за привреду око 10,5 одсто", рекао је Вишковић.