По основне животне намирнице, али и ствари за кућанство и одјећу комшије из Србије, Хрватске и Црне Горе и лани су прелазиле границу и долазиле у маркете широм Босне и Херцеговине.
Тако су страни држављани у БиХ прошле године купили робу вриједну 95,2 милиона КМ, а кроз 312.277 захтјева затражили су поврат ПДВ-а у износу од 13,8 милиона КМ.
Да су у БиХ највише пазариле комшије из окружења, али и други странци, потврдили су за "Независне новине" из Управе за индиректно опорезивање БиХ.
"Најчешће се ради о роби широке потрошње: основним животним намирницама, стварима за домаћинство и текстилним производима које странци купују у БиХ и износе ван царинског подручја, те имају право да затраже поврат ПДВ-а", наводе они.
Они објашњавају да су Инструкцијом о поврату ПДВ-а страним држављанима прописани услови и начин поврата пореза на додату вриједност за добра купљена у БиХ.
"Страни држављани који остварују право на поврат ПДВ-а у смислу овог прописа су физичка лица која немају пребивалиште у Босни и Херцеговини. Та лица имају право на поврат ПДВ-а на добра која купе у Босни и Херцеговини и та иста добра изнесу у пртљагу са собом изван царинског подручја Босне и Херцеговине", наводе они објашњавајући да се поврат ПДВ-а не односи на изнесена минерална уља, односно петролеј, дизел гориво, уље за ложење, екстра лако и лако специјално, моторни бензин безоловни, моторни бензин, као и алкохол и алкохолна пића, те дуван и дуванске прерађевине.
Када се анализирају раније године, јасно се види да је број захтјева лани растао у односу на 2023. годину када је било поднесено њих 271.068. Те године укупна вриједност купљене робе износила је 81.128.671 КМ, а износ поврата ПДВ-а 11,7 милиона марака.
Из УИО БиХ за "Независне новине" истичу да је број захтјева растао од 2015. године, као и износ захтијеваног поврата ПДВ-а.
"Тако је вриједност купљене робе од стране страних држављана у току 2019. године износила више од 135 милиона КМ, а износ захтијеваног поврата ПДВ-а био је скоро 20 милиона КМ. Овакву статистику прекида пандемија узрокована вирусом ковид-19, те се у 2020. и 2021. години износ захтијеваног поврата ПДВ-а од стране страних држављана спустио испод 10 милиона КМ. У посљедње двије године долази до постепеног опоравка, иако ће вјероватно још требати времена да бисмо се вратили на вриједност куповине робе страних држављана каква је била прије пандемије вируса ковид-19, који је отежао путовања и зауставио пословну активност у многим земљама", објашњавају они за "Независне новине".
Погранична мјеста најчешћа су "мета" комшија, па је тако једно од њих и Требиње, најјужнији град Српске, који је близу и Црне Горе и Хрватске, па бројни грађани из сусједних земаља управо по намирнице долазе у овај град.
Да је тако, потврђује и Недељка Илијић, извршна директорица Удружења грађана "Оаза" из Требиња, која у разговору за "Независне новине" истиче да је највише комшија у Требињу недјељом.
"То је стандардно, поготово недјељом, јер је забрањен рад у Црној Гори и Хрватској, па многи из Подгорице, Никшића, Котора, Дубровника, долазе у Требиње, купују и имају поврат ПДВ-а. И гориво је јефтиније, па они јако добро прођу", каже Илијићева за "Независне новине", додајући да је то добро и за нас, јер новац остаје у БиХ и РС.
Она истиче да су примјетни редови за поврат ПДВ-а, а осим што добију поврат пореза, Илијићева наводи да су намирнице и јефтиније у маркетима у Требињу него у градовима у Црној Гори и Хрватској.