Европска централна банка (ЕЦБ) направила је ужи избор мотива који ће се појавити на новим новчаницама евра, укључујући фигуре попут Марије Кири и Леонарда да Винчија, јавља "ДПА".
"Нове новчанице симболизоваће наш заједнички идентитет и разноликост која Европу чини снажном", рекла је предсједница ЕЦБ-а, Кристин Лагард.
Прва тема, "Европска култура", фокусирана је на заједничке културне знаменитости и "истакнуте Европљане", саопштио је ЕЦБ у Франкфурту.
Међу предложеним мотивима су нобеловка Марија Кири, композитор Лудвиг ван Бетовен те сликар и кипар Леонардо да Винчи.
На полеђини новчаница требале би бити слике уличних умјетника, библиотека или универзитета.
Друга тематска група, "Ријеке и птице", посвећена је отпорности и разноликости природе.
На полеђини новчаница у овом случају су институције Европске уније, попут Европског парламента или Европске комисије.
"Одушевљени смо што можемо представити ове животне мотиве који изражавају нашу преданост Европи и поштовање према њеној културној баштини и природи", рекла је Лагард.
Одлука је донесена узимајући у обзир мишљења стручњака и резултате анкете у којој је 2023. године учествовало око 365.000 Европљана.
ЕЦБ је покренуо редизајн новчаница крајем 2021. Централне банке редовно развијају нове серије новчаница како би отежале фалсификовање.
Осим тога, ЕЦБ жели смањити штету околини. Нове ће новчанице, примјера ради, имати дужи рок трајања.
Али, проћи ће неко вријеме прије него што се грађани дочепају нових новчаница. За ову годину планиран је јавни позив за дизајн, док ће Савјет ЕЦБ-а коначне мотиве одабрати сљедеће године.
ЕЦБ потом планира представити приједлоге јавности и затражити њихово мишљење. Али, нове ће новчанице у оптицај ући тек неколико година касније.
Мотиви на садашњим новчаницама, за разлику од ранијих националних валута, релативно су неутрални - приказују грађевине које у стварности не постоје.
Прве новчанице евра пуштене су у оптицај 2002. године, а од маја 2019. у употреби је друга генерација с бољим заштитним додацима.
Њемачка централна банка поздравила је избор европских бројки за будуће новчанице.
"Шест изабраних жена и мушкараца савршено одражава европску културу и вриједности", рекао је предсједник Бундесбанке, Јоаким Нагел, преноси "Fenix-Magazin".