Килограм живе ваге прасића преко огласа продавци тренутно нуде и по 7,5 КМ, а прије тачно двије седмице коштао је чак 12 КМ?!
Наиме, рекордна цијена прасића забиљежена је пред Ђурђевдан, од када је ова роба у Српској почела да појефтињује.
На то су указали и узгајивачи, уз објашњење да је, у прољеће, потражња за прасићима највећа управо пред славе у мају, прије свега уочи Светог Ђорђа.
Након тога, цијена креће да пада, па мирује све до љета, кад опет креће сезона славља. Тада, поново, креће да расте и цијена живе ваге прасића…
"Цијене прасића неће расти све до љета, односно, тамо негдје до јула. Кад дође дијаспора и кад крене вријеме славља, за очекивати је и да ће цијена прасића поново почети да расте. Њихову цијену, у првом реду, диктира однос понуде и тражње“, истичу за Српскаинфо у Удружењу узгајивача свиња Српске.
Наглашавају да цијену диктира и то што на нашем тржишту нема довољно прасића.
"Наиме, узгојем мало ко жели да се бави, а претјеран увоз ранијих година учинио је своје“, објашњавају узгајивачи.
Прије 2 мјесеца, килограм живе ваге прасића могао је да се купи по 6 КМ, што је дупло мање од цијене за Ђурђевдан.
Тренутно цијена прасића преко огласа иде до 9 КМ по килограму.
Грађане понашање фармера и те како љути. Не могу да се помире са тим да цијена прасића у овако кратком периоду оде за дупло.
"Па, у тих мјесец-два ниједна компонента узгоја не поскупи, а цијена прасића оде дупло?! Наравно, у овој држави сви гледају да се окористе о обичног човјека. Узгајивачи, чим људи пођу да се интересују за прасиће, дају гас, па само дувају цијене. Кад интересовање за њихову робу прође, појефтине, и тако цијеле године. Кад све то видим, тачно ми жао што увоз меса није још већи“, поручује Милош К., пензионер из Бањалуке.