Добар дио овогодишњег рода воћа завршиће у ракији, било оној која се прави у производним погонима, било оној коју домаћини у Српској у "веселим стројевима“ пеку у својим двориштима.
Како кажу воћари, високе температуре су у значајној мјери упропастиле изглед јабука, крушака и шљива, али су повећале количину слада у њима. То је, објашњавају, веома битно кад је ријеч о прављењу ракије.
"Ове године, због суше, није било конзумне јабуке, готово све је отишло у прераду. Дио је отишао за прављење сокова и пекмеза, али је ријеч о мањим количинама, с обзиром на то код нас нема пуно прерађивачких капацитета. Остало иде у ракију. Наиме, значајне количине ће завршити у дестилеријама, али ће добар дио рода јабуке искористити домаћини да направе домаћу јабуковачу, за своје потребе и продају“, каже за Српскаинфо предсједник Удружења воћара Српске Драгоја Дојчиновић.
Иако су јабуке ове године баш опадале, доброг су квалитета за ракију, јер су, истиче, због високих температура током љета, пуне шећера. А у конзумно воће не могу, јер су попуцале.
Дио шљиве је извезен у Њемачку и Холандију, а значајне количине ће, такође, завршити у преради. Чињеница је да овог воћа, иначе, немамо пуно, осим у Поткозарју, Мајевици и Семберији, истичу воћари.
"Лани је воће слабије родило, тако да ће домаћини ове године направити далеко више ракије. Она ће засигурно бити добра, јер је воће од којег се прави квалитетно. Пошто је пуно слада, од 100 килограма воћа може се извући 10 литара ракије, за разлику од година које нису родне, када се од ове количине воћа може направити 5-7 литара“, објашњава Дојчиновић.
Према његовим ријечима, литар шљивовице креће се од 10-12, па до 15 КМ.
"Литар ракије од јабука коштаће 7-10, а од крушке 15-20 КМ. Весели стројеви ће радити све до половине новембра, а надамо се да ће нас послужити вријеме, да обавимо и овај посао“, поручује Дојчиновић.