Русија је у мају избила на треће мјесто међу главним добављачима гаса у Европску унију, претекавши Норвешку, према анализи података "Евростата" коју је спровела РИА Новости.
То је било посљедица наглог повећања испорука течног нафтног гаса (ТНГ) - за трећину, на 703 милиона евра. Истовремено, повећан је и увоз овог енергента из Русије гасоводом и то за 6,4 одсто и био је 408 милиона евра.
И не, нису га Словачка и Мађарска, које важе за земље зависне од руског гаса, увезле највише, већ напротив - Француска, која се, уз већину осталих чланица ЕУ свесрдно залаже за његову забрану од 2028. године.
Према анализи података "Евростата" коју је спровела РИА Новости, Француска је поново постала главни купац гаса из Русије међу земљама ЕУ у мају, док је Мађарска пала на друго мјесто.
Француска је крајем прољећа повећала куповину гаса од Русије за 8,3%, купивши га за 245,5 милиона евра. Истовремено, Мађарска , која је у априлу потиснула Француску са трона, смањила је увоз руског гаса у мају, али само за 5,3%, на 238,6 милиона евра. Као резултат тога, земља је пала на друго мјесто.
Шпанија је повећала куповину гаса на 168,4 милиона евра са 153,3 милиона мјесец дана раније и избила на треће место. Међу првих пет су се нашле и Белгија и Холандија, чије су куповине повећане 1,8 пута на 147,2 и 109,1 милион евра.
Вриједност извоза руског гаса највише је порастао из Словачке, чак шест пута, јер је ова земља руски гас платила 45,6 милиона евра, преноси РТ Балкан.