Влада Републике Српске усвојила је иницијативу Савеза општина и градова да се од најразијенијих локалних заједница у Републици Српској дио средстава од индиректних пореза прераподијељује на најнеразвијеније локалне заједнице, што ће имати позитивне ефекте на услове живота свих грађана Републике Српске.
"Иницијатива Савеза општина и градова је наишла на одобравање, односно сагласност Владе Републике Српске и ово је јена од мјера које у фискалном систему називамо фискалним изравнавањем коју Република Српска, по принципу, до сада није имала", рекао је Миленко Крајишник, предсједник Фискалног савјета Републике Српске.
Крајишник је истакао да фискално изравнање значи да се градови и општине са већим буџетским капацитетом и са већим приходима одрекну дијела свог прихода у корист најнеразвијених општина како би грађани у свим локалним заједницама имали један приближно једнак стандард, односно једнак приступ јавним добрима и јавним услугама.
"Такав принцип у јавним финансијама многих земаља постоји и ја мислим да је сваки потез у том погледу и у Републици Српској заиста оправдан. Други разлог зашто би се овај потез прерасподијеле ПДВ-а од високо развијених заједница ка мање развијеним лпкалним заједницама сматрао оправданим јер узрокован тиме да имамо кроз неколико година рста од прихода на додану вриједност", рекао је Крајишник.
Он је истакао да, у номиналном смислу, сваке године имамо веће приходе, а примјењује се исти критеријум.
"Када се исти критериј примјењује на номинални раст одређене суме новца онда највећи износ тога прираста припадне управо највећима", истиче Крајишник.
Крајишник додаје да такав амбијент ствара још веће разлике у нивоу развијености између развијених и неразвијених.
"Још један разлог кад је конкретно у питању расподјела прихода од пореза на потрошњу је тај да се у савременом времену битно мијења концепт малопродајног тржишта добара и услуга. Некада су продавнице биле расуте по цијелој Републици и у сваком селу сте имали продавницу, људи су тамо куповали производе и тамо је одлазио и порез на додатну вриједност. Сада се највећи дио такве трговине обавља преко великих тржних центара који се управо налазе у овим великим градовима, односно великим јединицама локалне самоуправе", истакао је Крајишник.
Он додаје да, у таквим околности, а на принципу да се ПДВ расподијељује по мјесту крајње потрошње, дио потрошње коју чине становници из мањим мјеста из окружења, одлази у буџет, односно дио прихода од пореза на ту потрошњу одлази у буџет они градова у којима се ти тржни центри налазе.
"Оваква мјера се онда сматра оправданом јер ће имати позитивне ефекте и на демографску слику и на услове живота свих грађана Републике Српске, а и на њихов економски развој", јасан је Крајишник.
Опширније у прилогу.