Млади дипломирани инжењер радиологије Ахмед Охран прије непуне двије године постао је фармер, али модерни.
Тако су то барем оцијенили његови пријатељи из града. У мјесту Бојска, на подручју Горњег Вакуфа покренуо је фарму салерса, а на питање је ли већ имао неко искуство с пољопривредом, одговара: "Никада!"
Али, шта је Ахмеда подстакло на овај подухват у времену када сви бјеже са села?
"Некада давно дјед и бака су држали покоју кравицу, па сам ја као дијете из града ту долазио, било ми је то занимљиво, а такође волим природу па сам се одлучио на овај потез", одговара домаћин.
Данас већ зна да је то био прави потез. Од новца прикупљеног радећи као студент ван граница БиХ, у јануару 2021. године купио је 17 грла са фарме у Кључу. Сада већ има 35 салерса, а овдје не планира стати јер је потражња за овим говедима, како каже, невјероватна.
Показао је то већ његов први оглас за продају шест грла у старости од шест мјесеци, прије неколико дана.
"То су била наша прва говеда за продају. У пар дана имао сам 40 позива. Распродали смо", прича власник Охран - Салерс Ранча за портал "Агроклуб".
Већ на прољеће планира набавку нових јуница, боље генетике, а увешће их из Француске. Ширење фарме је континуирани план.
"Имам расплодног бика на фарми, он задужен за тај дио посла", у шали одговара.
Амерички сан остварује у БиХ
За једног фармера са асфалта, показује добру информисаност.
асмина, подсјећа, није толико захтјевна, па његове краве читаву годину проводе вани. Ранч је на 1.100 метара надморске висине, па у зависности од зиме, око седам мјесеци говеда су на испаши, а током зимских мјесеци храни их искључиво сијеном.
"Оне већином нађу неке котлине гдје се сакрију од вјетрова. Што се тиче тељења, не треба никаква асистенција, саме се теле и то је једна од предности, добар рандман меса имају, телад буду са мајкама до 6-7 мјесеци старости, онда иду даље купцима, товљачима углавном", додаје Ахмед.
Од пашњака до стола
Десет километара површине оградио је електричном жицом, коју једном у пет дана обиђе. Земљиште је дијелом закупљено, приватно и државно, а има нешто и своје властите. Проблема с дивљачи нема, јер је и сама раса говеда полудивља, па се уредно одбране.
"Прошло прољеће је медвјед долазио, покушао их напасти, али није направио никакву штету. Оне су, када се нађу у таквим ситуацијама, јако уједињене, бране стадо и своју телад", каже овај фармер који има велике планове, а посљедња инвестиција на ранчу била је изградња корала - америчког система за хватање говеда.
"Боксови су од дрвета, гдје их окупимо, онда оне кроз тунел улазе једна по једна и дођу до жељезне замке у коју се ухвате, ту ветеринар одради преглед, извади крв", појашњава.
Узносећи свој дугорочни план, прича, како жели заокружити систем производње - од пашњака до стола.
"Отељено на фарми и до саме клаонице да пружим купцима производ, месо", прецизира.
На фарми нема запослених. О говедима брине сам, а када он није ту у помоћ притекне рођак из села. Најбитније је, истиче, обићи их једном на дан, видјели је ли све уредно и јесу ли све на броју.
(Фото: Охран - Салерс Ранч)