Инфлација у Босни и Херцеговини у марту је успорила на 3,2 одсто на годишњем нивоу након што је у фебруару износила 3,5 одсто, подаци су Агенције за статистику БиХ.
На мјесечном нивоу, у марту 2025. године у односу на претходни мјесец, потрошачке цијене се у просјеку нису мијењале.
У марту 2025. године у односу на фебруар, у просјеку је забиљежен раст цијена у одјељцима Храна и безалкохолна пића за 0,6%, Одјећа и обућа за 1,5%, Здравство за 0,2%, Рекреација и култура за 0,2%, Образовање за 0,2% те Ресторани и хотели за 0,4%.
На годишњем нивоу, највећи просјечни раст цијена забиљежен је у одјељцима Храна и безалкохолна пића за 7,8%, Алкохолна пића и дуван за 3,9%, Становање и режијски издаци за 0,6%, Здравство за 6,3%, Ресторани и хотели за 5,8% те Остала добра и услуге за 2,8%, пише Индикатор.
У прва три мјесеца 2025. године у односу на прва три мјесеца 2024. инфлација је износила 3,4 одсто.
Централна банка Босне и Херцеговине процијенила је годишњу базну инфлацију за прва три мјесеца у сектору услуга на 4,21 одсто, док је годишњи раст просјечних потрошачких цијена у овом сектору пројектиран на 4,73 одсто. Из Банке наводе како се још не примјећује јачање базне и инфлације у сектору услуга, упркос снажном расту укупних потрошачких цијена.
"Другим ријечима, укупна инфлација је у прва три мјесеца јачала првенствено због базног ефекта, те ефекта раста цијена хране, 7,1 одсто на годишњем нивоу, за први квартал", појашњавају из Централне банке.
Из Банке наводе да је ефект раста цијена хране био толико снажан да је неутралисао годишњи пад цијена енергената који, такође, не улазе у састав базне инфлације, у првом кварталу.