Вијести из пословних кругова региона уздрмале су тржиште ове седмице – реномирана њемачка компанија Шнајдер Холдинг ГмбХ из Фронхаусена преузела је успјешну бх. фирму ИМАКО Системтехник, са сједиштем у Усори код Тешња.
Информацију је објавио портал "БизнисИнфо.ба".
Компанију су продали њени оснивачи, предузетници Таде Чондић и Иван Чондић-Бегов, који су од нуле изградили једно од најуспјешнијих индустријских предузећа у Босни и Херцеговини. Само прошле године, ИМАКО је остварио приход од 38,8 милиона КМ, док је добит премашила 10 милиона КМ. Фирма тренутно запошљава скоро 200 радника.
Од двоје радника до 10.000 квадрата производног погона
ИМАКО је основан 2006. године са само двоје запослених. У почетку су се бавили продајом и посредовањем у трговини машинским дијеловима. Како су расли захтјеви тржишта, тако су расли и капацитети, број радника, као и амбиције.
Данас ова компанија има сопствене производне погоне површине преко 10.000 квадратних метара, а производи које прави извозе се широм Европе. У питању су високо софистициране машине и склопови за машинску индустрију.
Улазак под окриље моћне њемачке групације отвара фирми додатне могућности раста и интернационализације, преноси "Бизнисинфо.ба".
"Наши запослени долазе из цијеле регије, од Теслића, преко Добоја, до Тешња... Имамо и раднике из Дервенте. Оно што нас интересује јесте њихово знање и стручност, а не одакле долазе", изјавила је раније за "БизнисИнфо.ба" директор фирме Каролина Прањић.
Она истиче да у компанији не постоји простор за подјеле по националној, вјерској или политичкој основи.
"Ми овдје сви заједно живимо и радимо. Код нас то како се неко зове или одакле долази – није тема. Битно је да хоће да ради и да посао ради добро. Економија може да нас споји, да свима донесе бољитак. Јер – никоме не може бити добро ако није добро и људима око њега", поручила је Прањић.
Куповина ИМАКО Системтехника од стране њемачког Шнајдер Холдинга представља не само значајан пословни потез, већ и симбол модерног, функционалног друштва – у којем је знање важније од поријекла, а рад важнији од политике. Ово је прича која показује како економија може да буде мост који спаја – а не зид који раздваја.