Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je zbog otvorenog tržišta snabdijevanja mesa na prostoru BiH uništena kompletna domaća stočarska proizvodnja koja ne može da služi za neke tekuće rezerve ili rezerve u kontinuitetu.
"Pošto mi dobijamo meso koje se proizvodi u EU, ono je visoko subvencionisano, a naše nisko subvencionisano i zato naši ljudi ne mogu da izdrže konkurenciju na domaćem tržištu. Zato je došlo do uništavanja ukupne stočarske i poljoprivredne proizvodnje na ovim prostorima. Više od 500 miliona odlazi za uvoz mesa", istakao je Dodik.
Prema njegovim riječima, za uvoz goveđeg, svinjskog i pilećeg mesa, BiH je uplatila 852 miliona KM.
"Ono što može pomoći da se poboljša stanje domaće proizvodnje mesa jeste da se prilikom uvoza pod hitno uvede nova taksa da se plati razlika između onoga koliko je ono subvencionisano kod nas, a koliko u drugim zemljama. Recimo kod nas 10 feninga, a ako je to u Austriji subvencionisano jednu KM, onda da imate mogućnost da prilikom uvoza tog mesa možete da platite razliku od 0,90 KM", rekao je Dodik.
On je naveo da će to omogućiti prilive u budžete, a isto tako uticati na to da se smanji opterećenje privredi i da se relaksiraju odnosi u privredi.
Dodik je rekao da u tome imaju ulogu i entitetski nivoi, distrikt Brčko, ali u određenom dijelu i nivo BiH.
"Mi smo spremni da vodimo razgovore bez ikakvih zastoja i opterećenja", poručio je Dodik.
Dodik je istakao da je u Republici Srpskoj u januaru zabilježen najveći izvoz koji je do sada nominalno zabilježen i da je stopa pokrivenosti uvoza izvozom prešla 94 odsto.
"To je nešto što ohrabruje. Ne vjerujem da će to biti održivo u čitavoj godini imajući u vidu poremećene linije snabdijevanja koje vidimo sve češće. Naši privrednici su imali određene zalihe gotovih roba i repromaterijala koncentrisanih kroz pandemiju i nemogućnosti da se u punom obimu radi", rekao je Dodik.
Srpski član Predsjedništva je ukazao da je sada, kada se pandemija smirila, a potreba tržišta i ugovorene obaveze ostale iste, dogodilo se da su mnogi privrednici isporučili po ugovorima određene proizvode na Zapad, te da je sada, kada treba da poruče repromaterijal, on skuplji, a ugovori ostali isti.
"Na to moramo brzo reagovati kako za dva-tri mjeseca ne bi došlo do kolapsa u realnom sektoru. U tom pogledu treba sjesti i što prije rješavati", poručio je Dodik.