Лудбрешка мљекара, која је деценијама синоним за квалитетне домаће млијечне производе у Хрватској, престаје с радом средином овог мјесеца, пишу Вараждинске вијести.
Мљекара "Бохнец" тада ће престати са откупом млијека, а власница Маријана Бохнец као главне разлоге наводи пад примарне производње млијека у Хрватској и ниске цијене увозних производа, посебно сирева. Мљекара је користила искључиво домаћу сировину и није могла да конкурише великим увозницима по цијенама.
Из "Бохнеца" појашњавају да је увоз млијечних производа постојао и прије уласка Хрватске у Европску унију, али је тада био контролисан квотама. Након уласка у ЕУ долази, кажу, до неконтролисаног увоза вишкова млијечних производа из других европских земаља.
Млекара Антун Бохнец основана је 1934. године у Храстовском, гдје су производили маслац и трапист. Производи су се продавали у Лудбрегу, Копривници, Вараждину, а купци су их могли набавити и директно од куће. Млијеко су прикупљали с подручја Слања и Храстовског.
Од 1990. до 2000. године мљекара је повећала производњу с приближно 7.000 на чак 20.000 литара млијека дневно. Тада је, осим чланова породице, запошљавала још радника и откупљивала млијеко од око 600 коопераната с подручја Лудбрега и околних општина.
Производни асортиман Бохнеца обухватао је полутврде сиреве (гауду, едамер, трапист), свјежи сир, топљене сиреве, слани сир, киселу и слатку павлаку, путер, јогурт и млијеко.
Посљедње четири године Мљекара Бохнец пословала је с годишњим приходом од око милион евра, али је у истом периоду остварила и кумулативни губитак од готово 800.000 евра. Сваке године биљежен је негативан резултат, преноси хрватски портал Индеx.