Предсједник Привредне коморе Републике Српске Перо Ћорић изјавио је Срни да је у јануару и фебруару извоз повећан за 3,9 одсто, те да је највећи извозник Електропривреда Републике Српске.
Ћорић је рекао да, осим електричне енергије, значајно учешће у извозу имају и производи из области металургије и обраде метала, те из обућарске индустрије.
- Очекујемо да ће ове гране бити водеће и у наредном периоду, чему ће допринијети и благи опоравак производње намјештаја, гдје је видљив повећан физички обим и извоз - навео је Ћорић.
Ћорић је указао да привреда Републике Српске трпи посљедице економских кретања привреде ЕУ и земаља у окружењу, које су њени највећи спољнотрговински партнери, што је условило да су за прва два мјесеца ове године резултати домаће привреде показали негативне трендове.
- То је посебно видљиво у индустријској производњи у којој је забиљежен пад у све три њене области, а посебно у прерађивачкој индустрији - рекао је Ћорић.
Он је напоменуо да је за прва два мјесеца ове године укупан обим робне размјене са иностранством повећан у односу на исти период протекле године, те истакао да охрабрује чињеница да је извоз повећан за 3,9 одсто, мада је увоз растао по знатно већој стопи од 10,4 одсто.
- То је условило повећање спољнотрговинског дефицита и смањење покривености увоза извозом - нагласио је Ћорић.
Он је констатовао и да су наведена кретања утицала и на повећање инфлације, тако да је у јануару и фебруару инфлација у Републици Српској на нивоу од 3,6 одсто.
Ћорић је рекао да су настављени позитивни трендови када је ријеч о повећању плата, па је просјечна нето плата у фебруару износила 1.475 КМ, што је за 41 КМ више него у истом мјесецу прошле године.
Према његовим ријечима, ово је вријеме које захтијева синергију свих актера у привредном животу Републике Српске и континуираним праћењем и анализом стања, те евентуалним интервенцијама у оним областима које буду драстично погођене, може се сачувати потенцијал и индустрија Српске.
- Због тога је веома важно којом брзином ће тећи опоравак европске економије, али да у наредном периоду предузећа из Републике Српске сачувају потенцијале, како финансијске, људске, тако и опстанак на тржишту и да стекну предуслове да се лакше могу укључити у ланце снабдијевања - рекао је Ћорић.