Терминске цијене какаа у Њујорку пробиле су границу од 12.000 долара по тони, достигавши нови рекорд због све већих забринутости око смањене производње у Обали Слоноваче, која је највећи произвођач какаа на свијету.
Најактивнији уговори су порасли за чак 7,4%, достигавши 12.636 долара по тони, усљед поновних страхова везаних за производњу какаа ове сезоне. Сушни период додатно пријети засадима, а нагли скок цијена – при чему су се терминске цијене у Њујорку утростручиле током ове године – узрокује повлачење компанија са тржишта. Смањена активност додатно погоршава осцилације цијена.
"Тренутни сушни услови у западној Африци могли би значајно утицати на смањену производњу у фебруару и марту", изјавио је Марк Боуман, аналитичар компаније ADM Investor Services, у својој биљешци.
Према прогнозама, у западној Африци у наредних седам до десет дана неће бити падавина. Додатно, вјетар Харматан, који доноси суво и прашњаво вријеме из пустиње Сахаре, могао би додатно погоршати ситуацију ако буде интензиван, додао је Боуман.
Производња у Обали Слоноваче, која чини више од трећине глобалне производње какаа, процјењује се на 1,9 милиона тона за сезону 2024-25, према просјечним процјенама аналитичара и трговаца које је прикупио Bloomberg. Ово је значајно ниже у поређењу са владиним предвиђањима од 2,1 до 2,2 милиона тона на почетку сезоне у октобру. Лоша жетва додатно ће отежати напоре за обнову глобалних залиха, које су се смањиле након рекордног дефицита у претходној сезони.
Залихе у складиштима америчких берзи, које садрже грах погодан за испоруку по терминским уговорима, тренутно су на најнижем нивоу у више од двије деценије. Такође, ниска ликвидност на тржишту додатно доприноси осјетљивости на промјене цијена, при чему се укупни отворени интерес креће близу најнижих нивоа у више од десет године, преноси SEEbiz.