Вјероватно сте до сада много пута чули да је банка одбила некога за кредит без икаквог конкретног образложења, позивајући се само на своје дискреционо право.
Стога, уколико планирате да тражите кредит, требало би да будете опрезни шта радите.
Ако повремено одиграте Еуроџекпот, кладите се на побједу омиљеног клуба преко онлајн кладионица или завртите рулет током рођенданског дружења док сте спојени на картицу, врло је могуће да ће вас банка одбити затражите ли кредит у њиховој пословници.
С обзиром на то да кладионице зарађују дупло више него прије четири године, чини се да ће број одбијених из тог разлога такође порасти.
Наиме, према подацима доступнима на страницама Пореске управе Хрватске, држава је у прошлој години од пореза и накнада за игре на срећу уприходила чак 354.168.676 евра. У поређењу с подацима из 2020. године та је зарада износи чак 103 одсто више кад је у државни прорачун уплаћено 174.589.425 евра.
Већој потрошњи код коцкања у поменутој држави засигурно је придонијела промјена валуте из куне у евро, раст плаћа у посљедњих неколико година, али и инфлација која је смањила вриједност новца. Често можемо чути како је ранијих пет куна у данашње вријеме пет евра, а очигледно се грађани тиме воде и приликом коцкања.
Ипак, спадате ли у категорију коцкара ако с времена на вријеме уплатите листић? О томе ће одлучити банка. Након што је ХНБ најавио пооштравање услова кредитирања, многи су мислили како банке неће гледати гдје одлази баш сваки цент са рачуна, али то није тако у пракси.
“Имам стални посао, мјесечно зарађујем 2.400 евра те сам се упутио у банку да видим колики кредит могу добити. Након што су провјерили моје трансакције, одбили су ме због стотињак евра мјесечно које сам трошио на онлајн игре на срећу“, започео је причу читалац, преноси "Дневно.хр".
С обзиром на то колико зарађује, није мислио да ће износ од пар стотина евра у посљедњих шест мјесеци колико је провјеравано бити споран. Каже како се не сматра коцкаром нити ризичним клијентом за подизање кредита, али службеник у банци који је радио његову процјену се с тим није сложио.
Разлике међу банкама
У другој банци стамбени кредит је успјешно добио без да га је ико уопште питао за те трансакције. Неки тврде како мале и повремене трансакције нису проблематичне, други уопште не рискирају, а ми смо питали банке који су тачно критеријуми и који је фактор за одбијеницу.
"Начелно можемо рећи да приликом процјене кредитног ризика, банка уз кредитну способност и колатерале по одређеном моделу посматра цјелокупно финансијско понашање клијента, укључујући и врсте трансакција које обавља. У складу с тиме, банка доноси коначну одлуку о одобрењу пласмана“, написали су из Ерсте банке.
Сличан одговор пристигао је и из ОТП банке гдје наводе како банка својим интерним актима прописује критеријуме и услове кредитирања, у зависности од врсте и намјени кредита, а процјењујући кредитни ризик на нивоу сваког захтјева. Остале банке нису одговориле на наш упит, а примимо ли њихове одговоре додаћемо их у текст.
Шта је с другим пороцима?
То значи да нема писаних правила о томе колико коцкања је превише коцкања или колике приходе морате имати да би одређену своту могли трошити на игре на срећу, а да притом немате проблема за одобравање кредита. Све зависи од правилника банке и процјенитеља који сједи преко пута вас.
Међу грађанима се повукло питање зашто се на исти начин не третирају и други пороци попут алкохола и цигарета, с обзиром на то да неки грађани на то троше значајно веће износе од повремених играча Еуроџекпота.