Предсједник Занатско-предузетничке коморе Бањалука Жана Арсић каже да је досадашњи закон стварао проблеме свим угосистељима јер је било обавезно да у ресторанима и хотелима раде конобари са завршеном угроститељском школом.
"У ово вријеме када је недостатак радне снаге, сви смо се сналазили како да обезбиједимо људе који ће радити у том сектору. Нормално када вам инспекција дође да они штите интересе државе и законе и траже доказ да су вам радници школовани. У неком периоду се то некако држало по страни, вршили смо интервенције да се не стварају проблеми јер онда би већина хотела и ресторана у Републици Српској морала да се затвори јер не би имали раднике", каже Арсић.
Он је захвална надлежном Министарству туризма и трговине које им је изашло у сусрет и разумјело проблеме у Републици СРпској што се тиче радне снаге, тако да је тај члан закона прилагођен ситуацији.
"Што се тиче запослења у угоститељству, прошле године у читавој Републици Српској школу је завршило само 65 конобара. Ове године је уписано 16 конобара само у Бањалуци, што је смијешно. Морамо нешто да урадимо да би младе људе анимирали да уписују угоститељску школу. Један конобар који ради у ресторану, мора да има пуно знања и што се тиче односа према госту и послужењу хране", каже Арсић.