Мухамед ел Еријан, познати амерички економиста и бивши замјеник директора Међународног монетарног фонда, упозорава да се дедоларизација заиста догађа и да долар постепено губи доминацију.
У колумни за "Фајненшел тајмс", Еријан објашњава да централне банке све више купују злато умјесто долара за своје резерве.
"Цијена злата одвојила се од традиционалних историјских утицаја, као што су каматне стопе, инфлација и долар", наводи Еријан, наглашавајући да су многе земље, посебно Кина и државе које гравитирају БРИКС-у, почеле да диверзификују своје резерве.
Он напомиње да је цијена злата повећана за 40 одсто у претходних 12 мјесеци упркос паду инфлације, што се може приписати значајним куповинама које врше централне банке, посебно Кине и земаља које су се ујединиле око БРИКС-а.
"Све већи број земаља жели да поступно диверзификује своје државне резерве и да се одмакне од доминације долара, упркос америчкој 'економској изузетности'", оцјењује амерички економиста.
Еријан, који сада предсједава престижном Краљичином колеџу Универзитета у Кембриџу, наводи да је постепено удаљавање од долара подстакнуто и америчким "наоружавањем" трговинских тарифа, те инвестиционим санкцијама.
Он сматра да су континуирана подршка САД Израелу у рату у Гази и ширим акцијама на Блиском истоку допринијели стварању перцепције да су САД недосљедни заговорник људских права и примјене међународног права.
Такође, закључује Еријан, западна пљенидба стотина милијарди долара резерви Русије, Ирана, Венецуеле и других држава појачала је страх међу многим земљама да би могле бити сљедеће жртве тих мјера.