Једна од најконтроверзнијих биљака које су стигле у Србију је свакако пауловнија, коју су од почетка пратиле недоумице - од преварених људи који су жељели да је гаје, а онда добијали су нешто сасвим друго, преко оних који су узимали лош садни материјал, до оних који нису ни знали да има више врста и да већина није погодна за наше поднебље.
На крају су се одржали само они који су узгој ове биљне културе схватили озбиљно и приде се добро информисали, а садни материјал купили од провјерених произвођача и у свему пратили ријеч струке. Ипак, све ово не мијења чињеницу да је ријеч о биљци која изузетно брзо расте и чија је корист вишеструка.
Изврсним изолационим материјалом је чине влакнаста структура са ваздушастим порама, као и отпорност на влагу, уз постојану форму при екстремним условима, а може се користити и за огрев, у пчеларству јер је и медоносна биљка, а служи и као сточна храна. Постоји девет врста пауловније, као и низ хибрида. За наше услове се препоручује се хибрид Paulownia bellisia, јер је прилагођена за наше климатске услове, наш терен и није инвазивна врста.
Уколико се користи за огријев може да се сјече доста раније, а за прву експлоатацију као техничка грађа треба да расте осам до десет година послије чеповања. Пауловнија може да се сади на њивама највише до 1.200 метара надморске висине, а као и свака биљка, и она тражи одређене услове. Тешко успијева на киселијим земљиштима, па јој тамо није мјесто а ни не трпи забарену земљу.
Земљиште са високим подземним водама и оно које не пропушта воду су темељ за неуспјех у узгоју пауловније. Затим, није имуна на нападе различитих штеточина.
Има веома широку примјену у свијету
У индустрији се користи за израду музичких инструмената, њена примјена нађена је и у бродоградњи, авио-индустрији, изради дасака за једрење, монтажних кућа, грађе, столарије, паркета, фурнира, намештаја, играчака и других предмета од дрвета.
Колико може да се заради?
Дрво је брзорастуће и профитабилно и најбрже растуће дрво на свијету. Током своје прве вегетацијске сезоне достиже висину од шест метара, а сваке наредне године може да добије три до четири центиметра у пречнику.
Уколико се гаји у добрим условима, стабла ће достићи 20 метара висине и 40 cm обима дебла (мјерено у висини груди) за пет до седам година, а биће спремна за индустријску употребу за седам до десет година.
Стабла пауловније горе као плин, а калоријска вриједност једног кубика пауловније је равна једном кубику мрког угља. Један хектар, на којем стане 6.200 садница, за четири године може да донесе зараду и до 50.000 евра.
(Мондо)